Jak przebiega ciąża bliźniacza?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuWłaśnie dowiedziałaś się, że spodziewasz się bliźniąt. Twoja radość jest podwójna, ale wzrosły także obawy: czy wszystko będzie dobrze? czy ciąża bliźniacza to ciąża wysokiego ryzyka? jak często należy poddawać się badaniom i jak dotrwać do rozwiązania? Sprawdź, jak przebiega ciąża bliźniacza.
Dolegliwości
Niestety, ciążowe dolegliwości, takie jak nudności, zawroty głowy czy zmęczenie, w ciąży bliźniaczej są nasilone. Ponieważ masa ciała zwiększy się podwójnie, im bliżej rozwiązania, tym trudniej będzie ci się poruszać. Bardzo prawdopodobne, że pojawiają się obrzęki kończyn i trudności w zasypianiu.
Dieta
Nie ma ścisłych wskazań co do diety podwójnych mam. Zaleca się zdrowe odżywiania, zaspokajanie apetytu w sposób rozsądny, picie dużo wody, by się nie odwodnić. W miarę rozwoju ciąży będzie ci trudniej spożywać obfite posiłki. Będziesz jadła mniej, ale częściej. Może się zdarzyć, że wystąpi u ciebie niedokrwistość (kobiety oczekujące więcej niż jednego dziecka są bardziej narażone na tę dolegliwość). Wówczas lekarz prawdopodobnie zleci ci przyjmowanie preparatów z żelaza i zaleci wzbogacenie diety o tę substancję odżywczą.
Badania
Lekarz będzie bardzo uważnie monitorował twoją ciążę i starał się, by poród odbył się jak najbliżej planowanego terminu. Wizyty mogą odbywać się co 2–3 tygodnie, w III trymestrze zaś nawet co tydzień. Ginekolog będzie obserwował stan twojego zdrowia i rozwój płodów. Szczególna wagę przywiązywać będzie do badań USG – to ono właśnie sprawdzi, czy nie dochodzi do zespołu transfuzji międzypłodowej (jedno dziecko otrzymuje więcej krwi obiegowej od drugiego).
Poród
Nie zawsze ciąża wielopłodowa musi zakończyć się cesarskim cięciem. Takie rozwiązanie jest jednak najbezpieczniejsze, szczególnie dla dziecka, które rodzi się jako drugie. Często zdarza się też, że maluchy ułożone są w różnych pozycjach, łatwiej jest więc je wyjąć wprost z brzucha matki. W przeciwnym razie może dojść do potrzeby nagłej cesarki przy porodzie drugiego dziecka lub użycia kleszczy czy próżnociągu (poród zabiegowy).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze