Detoksykacja
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuCałymi latami zanieczyszczamy nasz organizm i nie zdajemy sobie sprawy, że powodem złego samopoczucia i chorób mogą być toksyny. Czas najwyższy na wielkie sprzątanie. Najlepszą porą na detoksykację jest lato, gdy mamy dostęp do świeżych warzyw i owoców, a organizm nie potrzebuje się ogrzać, więc nawet mięsożercy mogą na jakiś czas jeść głównie warzywa i owoce.
Żyjemy w środowisku pełnym zanieczyszczeń. Są one w powietrzu, wodzie i pokarmach, które spożywamy — warzywa naszpikowane są pestycydami i herbicydami, gotowa żywność zawiera konserwanty i barwniki chemiczne, a mięso zwierząt hodowlanych antybiotyki i hormony. Do tego palimy papierosy, sięgamy po alkohol, zażywamy leki, żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie. Organizm co prawda sam potrafi się oczyszczać, pod warunkiem jednak, że nie dostarczamy "śmieci" w nadmiarze. Kiedy nie radzi sobie z wydaleniem resztek odpadów przemiany materii, zalegają one m.in. w jelicie grubymi i zatruwają organizm. W ten sposób latami gromadzą się w naszym ciele toksyny i negatywnie wpływają na wszystkie nasze organy wewnętrzne, które nie są w stanie prawidłowo funkcjonować.
Objawem zatrucia organizmu mogą być migrenowe bóle głowy, brzydka cera, chroniczne zmęczenie, apatia, brak odporności, bóle głowy, dolegliwości trawienne, zawroty głowy, problemy z koncentracją, a także brak apetytu albo silny głód, nadmierny spadek lub wzrost wagi ciała. To sygnały, że najwyższy czas na odtrucie organizmu. Detoksykacja niezbędna jest też po dietach odchudzających. Podczas spalania tkanki tłuszczowej uwalniają się do krwiobiegu toksyny zmagazynowane w komórkach tłuszczowych.
Możemy wybrać intensywną detoksykację, np. w miesiąc, albo rozłożyć ją na pół roku. Wszystko zależy od stanu zdrowia i możliwości. Jeśli dużo pracujemy, trudniej nam będzie szybko oczyścić organizm. Może to potrwać pół roku czy nawet dwa lata. Wszystko zależy też od ilości nagromadzonych toksyn.
Warto też nastawić się na to, że podczas odtruwania organizmu mogą występować nieprzyjemne objawy np. intensywny zapach potu, przetłuszczona skóra, przykry oddech. Dzieje się tak, bo skóra, wątroba, nerki, jelita i płuca biorą udział w usuwaniu nagromadzonych latami toksyn. Kiedy organizm się oczyszcza, czasami nie dają rady z dużą ich ilością.
Przeciwwskazaniem może być cukrzyca, kamienie w pęcherzyku żółciowym, zapalenie dróg moczowych czy też nerek, a także choroby układu krążenia i ciąża. W tej sytuacji warto poradzić się lekarza.
Metod detoksykacji jest wiele. Można to zrobić pod okiem specjalisty albo samodzielnie:
Pij wodę
Dorosły człowiek potrzebuje około 2 litrów płynów dziennie. Jeśli oczyszczasz organizm, powinnaś pić aż 3 litry na dobę, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Zważywszy, że nadmiar wody jest szybko usuwany przez nerki, ważne jest, by woda była pita często, w mniejszych porcjach. Sięgnij po wodę ciepłą, zimna może wychładzać organizm.
Zastosuj głodówkę
Dobrym sposobem na oczyszczenie organizmu jest jednodniowa głodówka (na samej wodzie i sokach) lub dieta ryżowa. Zacznij dzień od ugotowania 20 dag ryżu. Potem podziel go na 4 porcje. Każdą z nich przeznacz na jeden posiłek. Poza ryżem możesz w ciągu dnia zjeść także 2 banany oraz garść owoców jagodowych (truskawek, malin, porzeczek). Wypij koniecznie 3 l niesłodzonych płynów. Dietę ryżową stosuj jeden dzień, dostarcza bowiem zbyt mało kalorii, minerałów i witamin. Głodówkę najlepiej przeprowadzić podczas urlopu lub w weekend, bo wtedy łatwiej zrezygnować z wyczerpujących organizm zajęć. Niektórzy decydują się nawet na kilkudniowe głodówki. Wielu uważa, że to najlepsza metoda detoksykacji.
Sięgnij po zioła
Są jedną z tańszych metod wspomagania usuwania toksyn. Oczyszczająco działają takie rośliny jak: mięta pieprzowa, dziurawiec, kora wierzby, pokrzywa, melisa, liść brzozy, korzeń mniszka, ziele drapacza, kora kruszyny, korzeń omanu, kwiatostan kocanki, korzeń arcydzięgla, korzeń kozłka, korzeń rzewienia, liść bobrka, glistnik, krwawnik. Zaleca się spożywanie mieszanki ziołowej, bo poszczególne składniki nawzajem nasilają wtedy swoje działanie. Są one do kupienia w aptekach, sklepach zielarskich, a nawet spożywczych. Lepiej zdecydować się na te z ekologicznych upraw. Warto, żeby w ich składzie było ziele krwawnika, które zawiera dużo manganu — bardzo ważnego minerału antyoksydacyjnego.
Stosuj odpowiednią dietę
Aby odtruć organizm i zachować efekty zadbaj o odpowiednią dietę. Wiele produktów spożywczych posiada działanie oczyszczające, np.: owoce cytrusowe, a zwłaszcza bogate w witaminę C grejpfruty i pomarańcze, fasola, ciecierzyca, nieoczyszczony ryż i kasze z grubego przemiału, kalafior, kapusta, brokuły i ziemniaki, czosnek, koper włoski, korzeń imbiru, natka pietruszki. Podczas oczyszczania organizmu z toksyn należy spożywać fermentowane napoje mleczne (jogurty, kefir) dostarczają one białka i żywych kultur bakterii niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jelit. Ogranicz jedzenie mięsa, słodyczy, białego pieczywa i produktów wysoko przetworzonych, a także alkohol, kawę i herbatę.
Wspomagaj się gotowymi produktami
W aptekach jest ich bez liku. Plastry pomogą usunąć toksyny rozpuszczalne w tłuszczach oraz metale ciężkie; proszek dr Auera albo zasadowy wspomaga odkwaszanie organizmu; glutamina sprzyja syntezie glutationu — najważniejszego detoksykanta wewnątrzkomórkowego; antyoksydantem jest też koenzym Q-10, Pure Yucca — preparat z Jukki wspomagający oczyszczanie jelita grubego; tauryna wspomaga detoksykację wątroby, podobnie jak kompleks LiverAid.
Zastosuj olej rycynowy
Olej rycynowy ma właściwości przeczyszczające i stymulujące wątrobę do produkcji żółci, a co za tym idzie wspomagania procesów detoksykacyjnych. Możesz przygotować okłady na wątrobę. Weź olej rycynowy, roztwór sody oczyszczonej (2 łyżeczki sody rozpuszczonej w litrze wody), flanelę ekologiczną (ok. 15 cm na 15 cm), folię, ręcznik lub koc, termofor z gorącą wodą. Olej rycynowy lekko podgrzej wstawiając butelkę do ciepłej wody, nasącz flanelę podgrzaną rycyną, przyłóż kompres do prawej części brzucha pod prawym dolnym żebrem, okład przykryj folią plastikową, a na niej połóż poduszkę elektryczną lub termofor z gorącą wodą, całość przykryj ręcznikiem lub kocem. Okład pozostaw na ciele przez 1–2 godziny. Po jego zdjęciu, miejsce przemyj wodnym roztworem sody oczyszczonej, a następnie umyj dokładnie ciepłą wodą i mydłem — to bardzo ważne, bo na skórze pozostają wydalone porami toksyny, jeśli nie zostaną usunięte, nadal mogą zatruwać organizm. Okłady powinno się wykonywać przez 3 kolejne dni w tygodniu, najlepiej przed snem.
Zaopatrz się w Aparat Revital
Niestety urządzenie jest dość drogie (ok. 2 tys. zł). Wyciąga toksyny przez stopy. Dodatkowo prąd przepływający przez ciało powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, lepsze ukrwienie stóp. Pod wpływem zabiegu kolor wody zmienia się w ciągu ok. 20–30 minut na ciemny, jej barwa zależy od ilość nagromadzonych toksyn.
Nie zapominaj o naprzemiennym prysznicu
Znanymi metodami pobudzającymi krążenie jest branie naprzemiennie ciepłego i zimnego prysznica albo wizyta w saunie zakończona zimnym prysznicem. W saunie dodatkowo wykorzystuje się efekt usuwania toksyn wraz z potem.
Uprawiaj sport
Regularne uprawianie sportu pomaga utrzymać dobrą przemianę materii. Dzięki temu organizm łatwiej radzi sobie z wydalaniem szkodliwych substancji. Poza tym toksyny usuwane są wraz z potem. Dopasuj formę aktywności do stanu swojego zdrowia. Pamiętaj, żeby sprawiała Ci też przyjemność. Jeśli siłowania cię nudzi, lepsze będą wycieczki rowerowe lub spacer po lesie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze