Zapalenie wątroby
JADWIGA OLCZAK • dawno temuNiewłaściwe odżywianie negatywnie wpływa na wątrobę. Zła dieta, zbyt duże porcje, za szybkie pochłanianie jedzenia, leki, alkohol, to wszystko znacznie ją osłabia. Wątroba odgrywa dużą rolę w układzie pokarmowym i wydalniczym i mimo że jest silnym, regenerującym się narządem, należy o nią właściwie zadbać, zanim zacznie się buntować i odmawiać posłuszeństwa.
Choroby wątroby to jedne z najczęstszych schorzeń, na jakie chorujemy. Większość chorych dowiaduje się o chorobie dopiero wtedy, gdy rozwinie się ona na dobre. 90% schorzeń wywołują czynniki zewnętrzne, takie jak palenie papierosów, zła dieta, konserwanty w potrawach i aminy powstające podczas przygotowywania posiłków.
Co niekorzystnie wpływa na wątrobę?
woda ze względu na zawartość chloru i metali ciężkich,duże ilości tłuszczu, a więc wszelkie potrawy smażone lub duszone w tłuszczu (naleśniki, bigos) oraz fast foody, pasztety, konserwy,drób i ryby,pieprz, chrzan, ocet, musztarda,niektóre warzywa — por, warzywa strączkowe, cebula, wszystkie rodzaje kapusty, brukselka, kalarepa, kalafior, kukurydza, papryka, rzodkiewka,kwaśne i niedojrzałe owoce — wiśnie, porzeczki, agrest,nieobrane ze skórki jabłka, gruszki, morele i brzoskwinie,odgrzewane potrawy, nawet zupy przechowywane w lodówce,tłuste ciasta, torty, kremy, kakao, czekolady, bita śmietana, ciasta francuskie i drożdżowe,gazowane napoje oraz mocna kawa i herbata, a także bardzo zimne lub gorące napoje,alkohol,papierosy, grzyby,niektóre leki, zwłaszcza hepatotoksyczne, m.in. doustne przeciwcukrzycowe, środki antykoncepcyjne, przeciwreumatyczne, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze oraz niektóre antybiotyki.
Unikając tych produktów, mamy szansę na poprawienie stanu naszej wątroby. Szczególnie szkodliwy może okazać się alkohol, dlatego nie wolno spożywać go w nadmiernych ilościach. Latami możemy nie otrzymywać żadnych niepokojących sygnałów, a mimo to choroba spokojnie będzie się rozwijała. Zwykle po 30. roku życia pojawiają się pierwsze sygnały toksycznego wpływu alkoholu na wątrobę, a poważne zaburzenia dopiero u czterdziestolatków. U osób wypijających dziennie 20 g etanolu (pół litra piwa to 25 g) można stwierdzić problem alkoholowy, który niestety doprowadza do marskości wątroby często diagnozowanej zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet około 45. roku życia.
Wątroba nie boli, ponieważ nie jest unerwiona. Dolegliwości, które towarzyszą jej osłabieniu, mogą wprowadzić nas w błąd i sugerować zupełnie inną chorobę. Są to bóle mięśniowo- stawowe, ciągłe zmęczenie, ogólne osłabienie organizmu, przemęczenie, problemy ze snem, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem. Potem w kolejnych stadiach choroby może powiększyć się obwód brzucha, mogą pojawić się zmiany skórne, wystąpić brak apetytu oraz towarzyszyć temu uczucie wzdęcia.
Odpowiednia dieta, rezygnacja z używek, odstawienie niektórych medykamentów korzystnie wpłynie na pracę wątroby. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór, należy dodatkowo zadbać o aktywność fizyczną i unikanie stresujących sytuacji.
W codziennym wzmocnieniu wątroby mogą pomóc naturalne substancje budulcowe i przyspieszające jej regenerację. W aptekach dostępny jest preparat z wyciągiem z karczocha. Chroni on jej komórki przed uszkodzeniami. Zawiera odpowiednią zawartość witamin z grupy B: B1, B2, B6, B12 oraz kwas foliowy i niacynę. Dwie kapsułki dziennie wystarczą, aby wspomagać funkcję wątroby, obniżyć ryzyko dysfunkcji, a dodatkowo zapewnić dobrą kondycję układu sercowo- naczyniowego.
Pomyślmy wcześniej o skutkach prowadzonego przez nas trybu życia, preferowanym sposobie odżywiania się. Stosowanie się do powyższych zaleceń może zapewnić nam nie tylko zdrowie, ale nawet uratować życie. To od nas samych zależy nasze samopoczucie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze