Kto jest bardziej narażony na nowotwory?
ALICJA • dawno temuWygrać walkę z nowotworem nie jest łatwo. Nie daj się zaskoczyć chorobie i poddawaj się corocznym badaniom kontrolnym. Im szybciej wykryte zostaną zmiany nowotworowe tym większa szansa na całkowite wyzdrowienie. Chcesz wiedzieć, czy należysz do grupy ryzyka? Przeczytaj jakie czynniki sprzyjają zachorowaniom.
- Nowotwory częściej dotykają mężczyzn niż kobiet. Wynika to z prowadzonego stylu życia — statystycznie panowie wypalają więcej papierosów niż kobiety oraz częściej nadużywają alkoholu. Co więcej, mężczyźni rzadziej wykonują badania kontrolne.
- Była mowa o płci to teraz o wieku. Jak się domyślacie, na nowotwory częściej chorują osoby starsze, których system odpornościowy jest słabszy niż młodych ludzi.
- Czynnik genetyczny zdecydowanie podwyższa ryzyko zachorowania na nowotwory. Jeśli ktoś z twoich rodziców lub dziadków chorował kiedyś na nowotwór istnieje ryzyko, że odziedziczyłaś wadliwy gen.
- Ryzyko zachorowania zwiększają także czynniki środowiskowe, takie jak: zanieczyszczenie środowiska, niezdrowa dieta, niedobory witamin i minerałów, częste nadużywanie alkoholu oraz nałogowe palenie papierosów. Osoby, które mają styczność ze szkodliwymi substancjami chemicznymi typu: azbest, pestycydy, środki konserwujące, sztuczne barwniki są również w wyższym stopniu narażone na rozwój tkanek chorobotwórczych.
- Ryzyko zachorowania na nowotwory zwiększa się, jeśli osoba pozostaje przez dłuższy czas pod wpływem silnych stresów związanych ze stratą kogoś bliskiego, utratą pracy etc.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze