W 70 procentach przypadków chroni KOBIETY PRZED NOWOTWOREM!

Szczepionka przeciw HPV zalecana jest dziewczynkom w wieku 11-15 lat. Jej cena waha się między 1000 a 1500 zł.

Przenoszone drogą płciową wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) są najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy. Przyczynia się ono również do powstawania rzadziej spotykanych nowotworów – pochwy i sromu, odbytu oraz prącia. Najskuteczniejszą ochroną przed zachorowaniem jest szczepionka, która zapobiega aż 70 proc. nowotworów szyjki macicy.

Lekarze zalecają rodzicom, by szczepili córki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Mimo to wielu rodziców rezygnuje ze szczepionki z powodu obaw przed jej skutkami ubocznymi. Obawy są w większości nieuzasadnione, nie udowodniono bowiem, aby szczepionka przeciw HPV powodowała zagrażające zdrowiu skutki uboczne. Reakcje na podanie szczepionki to najczęściej odczyn alergiczny w miejscu podania, drętwienie ręki, ból głowy i stan podgorączkowy.

Szczepionka przeciw HPV zalecana jest dziewczynkom w wieku 11–15 lat. Wydawana jest na receptę przez lekarza po uprzednim przebadaniu pacjentki. Cena szczepionki waha się między 1000 a 1500 zł, w zależności od kwoty refundowanej. Szczepionka jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania rakowi szyjki macicy, który jest wykrywany co roku u około 3200 kobiet, ponad połowa z nich umiera.

Źródło: Newseria Lifestyle
Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Beztroska praca ochroniarzy polskich gwiazd Są zawsze przygotowani na najgorsze. Kim są PREPPERSI? Zarabiają na spełnianiu fantazji z "50 Twarzy Greya" Prokuratura już bada sprawę Ziemkiewicza. Kapela: "Jerzy Urban też został skazany z tego paragrafu i zapłacił 20 tysięcy" Savoir-vivre przy wielkanocnym stole. Dlaczego MAŁŻEŃSTWA NIE POWINNY siedzieć razem? Jej wygląd przeraża. Polka w Londynie modyfikuje ciała Polska podróżniczka ostro o "człowieku pożartym przez anakondę" Ameryka ją znienawidziła. Co stało się z "matką chrzestną ateizmu"? Zatańczył BREAKDANCE w popularnym show! Przepis na długowieczność? Posłuchajcie 91-LATKA! Tak BAWIĄ SIĘ OJCOWIE z dziećmi, gdy matki nie patrzą Zapomniana metoda wraca do łask. Wszystko o leczeniu PIJAWKAMI