Łupież powraca zimą
JADWIGA OLCZAK • dawno temuŁupież występuje u osób powyżej 10. roku życia bez względu na płeć. Zima to pora nasilenia się łupieżu. Jeżeli chcemy się go pozbyć, musimy likwidować przyczyny jego powstawania, a nie same skutki. Warto wiedzieć, że kilkakrotne użycie przeciwłupieżowego szamponu nie załatwi sprawy. Co zrobić, aby w mroźne, zimowe dni móc zachwycać się białymi płatkami, ale tylko tymi śnieżnymi?
Pod wpływem wysokich temperatur skóra tworzy barierę ochronną w postaci zwiększonego wydzielania sebum. Powoduje to jej szybsze przetłuszczanie się i tym samym powstaje doskonałe miejsce do rozwoju drobnoustrojów i grzybów, a przede wszystkim drożdżaka Pityrosporum ovale, który bezpośrednio odpowiada za powstanie łupieżu. Duży wpływ na jego rozwój ma również wilgoć oraz noszenie czapek (ze względu na ograniczony dostęp powietrza).
Jakie kroki należy podjąć w walce z łupieżem?
idź do dermatologa,przebadaj (bezpłatnie) skórę głowy i włosy (w niektórych aptekach odbywają się dermokonsultacje),użyj zakupionych w aptece dermokosmetyków przeciwłupieżowych z aktywnymi składnikami.
Przyczyną łupieżu jest utrata równowagi kwasowo- hydro- lipidowej i niewłaściwy odczyn pH skóry. Powoduje to namnażanie się bakterii i grzybów.
Łupież suchy
Jest to najłatwiejszy do zlikwidowania rodzaj łupieżu. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich kosmetyków można się go pozbyć. Oprócz białych, małych płatków obumarłego naskórka nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy w postaci swędzenia skóry czy przetłuszczania się włosów. Pomóc ci mogą kosmetyki przeciwłupieżowe do włosów i skóry głowy na bazie piroctonu olamine, pirytionianu cynku, ketokonazolu clotrimazolum, klimbazolu oraz zażywanie suplementów diety bogatych w witaminę B. Postaraj się, aby temperatura wody podczas mycia włosów była niższa, a strumień ciepłego powietrza w suszarce nieco mniejszy.
Łupież tłusty — odmiana łupieżu łojotokowego
W tej odmianie łupieżu dokucza ci zapewne swędzenie głowy oraz przetłuszczanie się włosów. Tym razem płatki naskórka przybierają żółtą barwę. Aby zwalczyć łupież, w tym wypadku nieunikniona jest wizyta u dermatologa, który zapisze ci leki przeciwgrzybiczne i preparaty cytostatyczne.
Jak dbać o włosy w przypadku ostrego przebiegu łupieżu:
kupuj kosmetyki do pielęgnacji włosów, które w swoim składzie zawierają składniki przeciwgrzybiczne, seboregulujące (np. kwasy owocowe) oraz tonizujące i delikatnie oczyszczające skórę głowy z nadmiaru sebum (np. ekstrakt z aloesu, brzozy, pantenolu, eukaliptusa),wybieraj preparaty przeciwłupieżowe bez konieczności spłukiwania, gdyż tylko takie działają długotrwale, przywracając skórze właściwe pH i likwidując przyczynę powstawania łupieżu. Stosując zwykłe kosmetyki przeciwłupieżowe, zazwyczaj zmywamy je po 1–2 minutach, nie dając szansy nawet najlepszym z nich zadziałać. Stąd częste nawracanie łupieżu i to ze zdwojoną siłą. stosuj pilingi oczyszczające skórę głowy z martwego naskórka. Użycie ich raz w tygodniu przyspiesza wyeliminowanie łupieżu. Nakładamy piling na skórę i wcieramy w nią do momentu powstania piany, a po 2–3 minutach zmywamy.unikaj preparatów pielęgnacyjnych zawierających silnie ingerujące środki np. siarczek selenu. Mimo jego właściwości przeciwgrzybicznych w przypadku stanu zapalnego jest niewskazany. nie myj włosów i nie susz ich w zbyt wysokiej temperaturze, gdyż to powoduje szybsze wydzielanie sebum oraz wysusza końcówki włosów.
Wszystkie osoby, których włosy mają tendencję do przetłuszczania się, są szczególnie narażone na wystąpienie łupieżu. W tym wypadku pomóc może odpowiednie dobranie szamponu seboregulującego na bazie naturalnych składników w połączeniu z szamponem przeciwłupieżowym z aktywnymi składnikami antyseptycznymi i przeciwgrzybicznymi. Skuteczną likwidację łupieżu zapewni dodatkowo użycie maski seboregulującej stosowanej naprzemiennie z maską przeciwłupieżową.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze