Floroterapia
OLGA CHOJNACKA • dawno temuFloroterapia, czyli kwiatowa terapia, polega na leczeniu stanów emocjonalnych, nie tylko poprawia samopoczucie pacjenta, ale także pozytywnie wpływa na ogólny stan jego zdrowia. I chociaż zdaniem naukowców esencje kwiatowe nie mają działania leczniczego i przypisywany im jest wyłącznie efekt placebo, to zwolennicy tej metody podkreślają działanie wyciągów na zasadzie rezonansu elektromagnetycznego. Co warto wiedzieć na temat tego sposobu leczenia?
W latach 1930–1935 Edward Bach opracował listę 38 negatywnych stanów psychicznych, które powodują rozwój różnych chorób. Wyselekcjonował 37 odpowiadających im kwiatów. Ostatni eliksir to czysta źródlana woda. Ich zadanie polega na przeobrażeniu negatywnych uczuć w pozytywne emocje, gdyż złość, nienawiść czy strach mają ogromny wpływ na osłabienie organizmu, co sprzyja chorowaniu. 39. ekstrakt łagodzi skutki szoku fizycznego oraz psychicznego (stosuje się go w wyjątkowych sytuacjach).
Lecznicze działanie terapii kwiatowej:
wpływa na poprawę ogólnego stanu zdrowia, zapobiega chorobom oraz hamuje ich rozwój,jako terapia uzupełniająca wspomaga leczenie chorób przewlekłych np. alergii czy nadciśnienia oraz korzystnie działa przy zaburzeniach emocjonalnych np. depresji, lękach lub bezsenności, a także przy zaburzeniach zachowania np. agresji,pomaga w radzeniu sobie ze współczesnymi problemami np. stresem.
Ekstrakty kwiatowe nie wywołują żadnych ubocznych skutków. Nie zawierają chemicznych dodatków, dzięki czemu nie powodują uczuleń.
O czym należy pamiętać, stosując kurację kwiatową?
Na początku kuracji może pojawić się chwilowe osłabienie, pogorszenie kondycji. Nie powinno to być jednak powodem przerwania terapii.
Rola ekstraktów polega na wspomaganiu procesu zdrowienia poprzez wpływ na psychikę, natomiast nie leczą one chorób bezpośrednio.
Wyciągi z kwiatów mogą stanowić uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia, dlatego nie wolno przerywać tradycyjnej kuracji, jeżeli lekarz ją zlecił.
W nagłych wypadkach stosuje się tzw. krople pierwszej pomocy, które dostępne są w postaci aerozolu oraz kremu. Ich działanie polega na łagodzeniu emocji w stresujących sytuacjach. W skład mieszanki wchodzi śniedek baldaszkowaty, niecierpek, śliwa wiśniowa, powojnik i posłonek, a w kremie dodatkowo występuje jabłoń dzika. Łagodzi podrażnienia powstałe na skutek ukąszeń owadów, przyspiesza gojenie niewielkich ran i skaleczeń.
Wyciągi kwiatowe są dostępne w sprzedaży w postaci pranalewek, esencji lub granulek. Można też je przygotować samodzielnie. Zbiera się kwiaty w pełni rozwinięte i dokonuje selekcji w celu odrzucenia uszkodzonych i przywiędłych. Kolejną czynnością jest moczenie ich w czystej źródlanej wodzie, a następnie poddanie ich działaniu promieni słonecznych przez 3–4 godziny. Po tym czasie filtruje się całość i łączy z alkoholem. Jest to sposób uzyskania pranalewki lub wyciągu.
Przed rozpoczęciem kuracji bardzo ważne jest rozpoznanie swojego stanu emocjonalnego. Może wykonać to terapeuta, który po zadaniu wielu pytań rozpozna stan psychiczny, lub można to zrobić samodzielnie. Nazwanie negatywnego stanu emocjonalnego umożliwi wybór preparatów odpowiednich dla danego problemu. Ułatwią to tabele dostępne w niektórych aptekach i sklepach z naturalnymi produktami. Zawierają one informacje o 38 ekstraktach przyporządkowanych do 7 stanów emocjonalnych — lęku, niepewności i zniechęcenia, utraty zainteresowań teraźniejszością, samotności, nadwrażliwości na otoczenie, nadmiernego zaangażowania w sprawy innych oraz przygnębienia i rozpaczy.
W przypadku przejściowych problemów leczenie może trwać od kilku godzin do kilku dni, natomiast w poważniejszych sytuacjach pierwsze efekty mogą być zauważalne dopiero po stosowaniu wyciągu przez co najmniej 3 tygodnie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze