Czego nie jeść na śniadanie?

10. Śniadanie jest najważniejszeŚniadanie często nazywane jest najważniejszym posiłkiem dnia, ale ciągle je pomijamy w związku z brakiem czasu. Jeśli chcesz stracić zbędne kilogramy, musisz uważać na to, co jesz, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszy posiłek. Pewne pomysły śniadaniowe mogą nam szkodzić, zamiast pomagać.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

10. Śniadanie jest najważniejsze
Śniadanie często nazywane jest najważniejszym posiłkiem dnia, ale ciągle je pomijamy w związku z brakiem czasu. Jeśli chcesz stracić zbędne kilogramy, musisz uważać na to, co jesz, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszy posiłek. Pewne pomysły śniadaniowe mogą nam szkodzić, zamiast pomagać.

9. Jakie śniadanie jest zdrowe?Wiele osób myśli, że zdrowe śniadanie zawiera mleko, ale przeważnie spożywa się je z niezdrowymi płatkami pełnymi cukru i bez wartości odżywczych. Takie śniadanie sprawi, że przybierzesz na wadze, a nie stracisz kilogramy. Zamiast tego jedz płatki owsiane lub musli z mlekiem odtłuszczonym i kilkoma orzechami. Taki posiłek zapewni błonnik oraz cynk, witaminę B12 i kwasy tłuszczowe.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

9. Jakie śniadanie jest zdrowe?
Wiele osób myśli, że zdrowe śniadanie zawiera mleko, ale przeważnie spożywa się je z niezdrowymi płatkami pełnymi cukru i bez wartości odżywczych. Takie śniadanie sprawi, że przybierzesz na wadze, a nie stracisz kilogramy. Zamiast tego jedz płatki owsiane lub musli z mlekiem odtłuszczonym i kilkoma orzechami. Taki posiłek zapewni błonnik oraz cynk, witaminę B12 i kwasy tłuszczowe.

8. Kawa lub herbataKawa i herbata z cukrem mogą prowadzić do różnych problemów w przyszłości, jeśli nie pije się ich z umiarem. Na śniadanie lepiej zrobić smoothie ze świeżych owoców, które są nie tylko bogate w witaminy i minerały, ale też dobre dla skóry. Jeśli nie możesz obejść się bez porannej kawy lub herbaty, wypróbuj zieloną herbatę, a zamiast cukru dodawaj do niej miód.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Kawa lub herbata
Kawa i herbata z cukrem mogą prowadzić do różnych problemów w przyszłości, jeśli nie pije się ich z umiarem. Na śniadanie lepiej zrobić smoothie ze świeżych owoców, które są nie tylko bogate w witaminy i minerały, ale też dobre dla skóry. Jeśli nie możesz obejść się bez porannej kawy lub herbaty, wypróbuj zieloną herbatę, a zamiast cukru dodawaj do niej miód.

7. Salami, kiełbasa i bekonBrzmi pysznie? Niestety, nie wszystkie pyszne rzeczy są dobre dla naszego zdrowia. Te produkty są przetwarzane i mają wysoką zawartość soli, która ma negatywny wpływ na serce, oraz nitratów, które mogą powodować raka. Zamiast tego zjedz jajka z tostem wieloziarnistym. Jajka są bogate w białko, które jest budulcem mięśni, oraz dostarcza selen, fosfor i inne składniki odżywcze. Tost natomiast jest źródłem cennego błonnika.
Zdjęcie autorstwa Didriks / CC BY

7. Salami, kiełbasa i bekon
Brzmi pysznie? Niestety, nie wszystkie pyszne rzeczy są dobre dla naszego zdrowia. Te produkty są przetwarzane i mają wysoką zawartość soli, która ma negatywny wpływ na serce, oraz nitratów, które mogą powodować raka. Zamiast tego zjedz jajka z tostem wieloziarnistym. Jajka są bogate w białko, które jest budulcem mięśni, oraz dostarcza selen, fosfor i inne składniki odżywcze. Tost natomiast jest źródłem cennego błonnika.

6. Owsianka błyskawicznaWszystko, co jest błyskawiczne i „instant” niekoniecznie jest dobre, jeśli chcesz stracić na wadze. Zwykła owsianka jest natomiast znakomita dla zdrowia i zachowania odpowiedniej wagi. Owsianka bogata jest w błonnik, cynk, witaminy i syci na dłużej, a rozpuszczalny błonnik w owsiance obniża zły cholesterol.
Zdjęcie autorstwa anasararojas / CC BY

6. Owsianka błyskawiczna
Wszystko, co jest błyskawiczne i „instant” niekoniecznie jest dobre, jeśli chcesz stracić na wadze. Zwykła owsianka jest natomiast znakomita dla zdrowia i zachowania odpowiedniej wagi. Owsianka bogata jest w błonnik, cynk, witaminy i syci na dłużej, a rozpuszczalny błonnik w owsiance obniża zły cholesterol.

5. Smażone potrawySmażone potrawy nie są dobre dla zdrowia, a już na pewno nie, jeśli serwowane są na śniadanie. Grzanki to łatwy sposób na dodanie zbędnych kalorii do posiłku. Lepiej zjedz naleśniki z warzywami lub serem. Takie śniadanie napełni żołądek znacznie lepiej.
Zdjęcie autorstwa LearningLark / CC BY

5. Smażone potrawy
Smażone potrawy nie są dobre dla zdrowia, a już na pewno nie, jeśli serwowane są na śniadanie. Grzanki to łatwy sposób na dodanie zbędnych kalorii do posiłku. Lepiej zjedz naleśniki z warzywami lub serem. Takie śniadanie napełni żołądek znacznie lepiej.

4. Batonik granolaTakie batony to nieraz 400 kalorii (!) na porcję. Przeważnie są pełne cukru, dostarczają energii, ale nie na długi czas. Jeśli masz ochotę na węglowodany, zjedz sałatkę ze słodkim ziemniakiem.
Zdjęcie autorstwa jeffreyw / CC BY

4. Batonik granola
Takie batony to nieraz 400 kalorii (!) na porcję. Przeważnie są pełne cukru, dostarczają energii, ale nie na długi czas. Jeśli masz ochotę na węglowodany, zjedz sałatkę ze słodkim ziemniakiem.

3. Sok owocowySoki owocowe reklamuje się jako zdrowy wybór, ale dodają dużą ilość cukru do śniadania. Najlepiej wybierać świeże soki z miąższem, który zawiera flawonoidy i witaminę C, lub jeść świeże owoce w całości albo dodawać je do owsianki.
Zdjęcie autorstwa PENEBAR / CC BY

3. Sok owocowy
Soki owocowe reklamuje się jako zdrowy wybór, ale dodają dużą ilość cukru do śniadania. Najlepiej wybierać świeże soki z miąższem, który zawiera flawonoidy i witaminę C, lub jeść świeże owoce w całości albo dodawać je do owsianki.

2. Makaron instantKochamy zupki chińskie. Wystarczy je zalać wodą i smakują świetnie, ale makaron w nich obecny to tylko mąka bez zbyt wielu wartości odżywczych. Zamiast tego lepiej zjeść makaron warzywny, który zapewni zdrowe węglowodany i błonnik.
Zdjęcie autorstwa kropekk_pl / CC BY

2. Makaron instant
Kochamy zupki chińskie. Wystarczy je zalać wodą i smakują świetnie, ale makaron w nich obecny to tylko mąka bez zbyt wielu wartości odżywczych. Zamiast tego lepiej zjeść makaron warzywny, który zapewni zdrowe węglowodany i błonnik.

1. Odgrzewane resztki wczorajszego obiaduZamówiłeś pizzę i nie skończyłeś jej jeść? Większość z nas zje taką pizzę na śniadanie. Problem polega na tym, że odgrzewanie pozbawi jej resztki wartości odżywczych, co oznacza, że napełni ona żołądek, ale nie dostarczy potrzebnej energii. Owoce, kanapka lub bułka i szklanka mleka to lepszy wybór.
Zdjęcie autorstwa Rhys A. / CC BY

1. Odgrzewane resztki wczorajszego obiadu
Zamówiłeś pizzę i nie skończyłeś jej jeść? Większość z nas zje taką pizzę na śniadanie. Problem polega na tym, że odgrzewanie pozbawi jej resztki wartości odżywczych, co oznacza, że napełni ona żołądek, ale nie dostarczy potrzebnej energii. Owoce, kanapka lub bułka i szklanka mleka to lepszy wybór.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Rodzinne święta w obiektywie Nie zapominaj o profilaktyce Zdrowa sól? Siemię lniane – dlaczego warto po nie sięgać? Chcesz poprawić figurę? Skacz na skakance Czy znasz te skuteczne, naturalne sposoby na zwalczenie poświątecznej niestrawności? Weź sprawy w swoje ręce – badaj piersi! Stop białej słodyczy! Właściwości miodu Trzy maseczki do cery tłustej Terapia rodzinna pozwala złagodzić dziecięce bóle brzucha Kalorie - jak je policzyć?