Cellulit nie tylko u grubaski. List do Dermatologa
OLGA OSTROWSKA • dawno temuZ cellulitem zmaga się około 90% kobiet. Pomarańczowa skórka pojawia się na udach, brzuchu czy ramionach także szczupłych i młodych pań dbających o dietę oraz aktywność fizyczną. Jakie są przyczyny cellulitu i dlaczego zdrowy tryb życia nie wystarczy, aby zachować gładkie i jędrne ciało? Na pytanie Czytelniczki odpowiada dermatolog, dr Agnieszka Bliżanowska.
Z cellulitem zmaga się około 90% kobiet. Pomarańczowa skórka pojawia się na udach, brzuchu czy ramionach także szczupłych i młodych pań dbających o dietę oraz aktywność fizyczną. Jakie są przyczyny cellulitu i dlaczego zdrowy tryb życia nie wystarczy, aby zachować gładkie i jędrne ciało? Na pytanie Czytelniczki odpowiada dermatolog, dr Agnieszka Bliżanowska.
Dzień dobry,
potocznie słyszałam, że cellulit dotyczy jedynie otyłych osób. Mimo zdrowej wagi zmagam się z tym problemem, odkąd pamiętam, czyli mniej więcej od czasów gimnazjum (obecnie mam 20 lat). Nie mam pojęcia, co jest przyczyną moich problemów. Dziennie wypijam co najmniej 2 litry herbaty zielonej, czerwonej bądź białej (nie lubię pić samej wody), nie jem glutenu, a więc nie jem niezdrowych przekąsek na mieście, babeczek, bułeczek etc., minimalnie solę potrawy. Raz w tygodniu wykonuję masażo-piling rękawicą. Do pracy dojeżdżam codziennie na rowerze (8 km w obie strony). Badania hormonalne nie wykazały anomalii. A mimo to mam tak wielki cellulit, że założenie szortów (nie wspominając o bikini…) to marzenie. Co robię nie tak? Albo czego nie robię, mimo że powinnam.
Pozdrawiam
Monika
Agnieszka Bliżanowska – ma wieloletnią praktykę zabiegową z zakresu odmładzania i korekcji rysów twarzy. Specjalista dermatolog i członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Uczestnik światowych kongresów medycyny estetycznej. Testuje i wprowadza na polski rynek najnowsze osiągnięcia medycyny estetycznej. Założycielka centrów Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm w Warszawie i Wrocławiu. Na stałe przyjmuje pacjentów w warszawskim gabinecie, gdzie przeprowadza konsultacje i zabiegi estetyczne. Poczucie piękna towarzyszy jej w życiu prywatnym. Wspiera młodych artystów, których dzieła ozdabiają wnętrza gabinetów. Miłośniczka dobrej kuchni i życia kulturalnego stolicy. Można ją spotkać na przykład na widowni Teatru Polonia.
Pani Moniko!
To, że „pomarańczowa skórka” dotyka tylko osób otyłych, to nieprawda, co widać na Pani przykładzie. Coraz częściej dosięga ona kobiet szczupłych i młodych.
Jakie są przyczyny cellulitu? Najczęstsze to zmiany w gospodarce hormonalnej (nie muszą to być zmiany patogenne, czyli chorobowe, związane ze złymi wynikami badań), zastoje limfatyczne, skłonności genetyczne, nieodpowiednia dieta, brak ruchu, przyjmowanie leków. Niestety, rzadko przyczyna jest jedna, zwykle jest ich kilka i zazębiają się, dlatego tak trudno walczyć z tą dolegliwością. Trudno mi określić, co spowodowało cellulit w Pani przypadku. Pewne jest, że w przypadku zaawansowanego cellulitu, o którym Pani pisze, do diety, ruchu i odpowiedniej pielęgnacji powinna Pani włączyć zabiegi profesjonalne. Największą skuteczność w pozbywaniu się cellulitu mają zabiegi, które mechanicznie pobudzają skórę.
Metodą, którą mogę Pani polecić, jest endermologia — technika bezinwazyjnej redukcji tkanki tłuszczowej, która daje widoczne i trwałe efekty wyszczuplenia. Podczas zabiegu oddziałujemy na tkankę, stymulując uwalnianie w tkance łącznej krążenie żylne i limfatyczne oraz usuwanie tłuszczu. Stymulacja adipocytów prowadzi do eliminacji opornych warstw tłuszczu (na przykład zalegających na udach), a stymulacja fibroblastów sprzyja produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się wyraźnie jędrniejsza. Zmiękczeniu ulegają ścianki w tkance podskórnej, zniekształcone pod naporem komórek tłuszczowych, co sprawia, że cellulit staje się widoczny na skórze. Ponadto poprawia się krążenie, a w rezultacie skóra staje się wyrównana, nawet w obszarach najmocniej dotkniętych skórką pomarańczową. Najlepsze efekty widzą kobiety, które oprócz samych zabiegów zmieniają dietę i do swoich codziennych planów włączają ruch. Pani ma już wyrobione te nawyki, więc łatwiej osiągnie Pani wymarzony cel.
Jak wygląda zabieg? Przed samym zabiegiem pacjentka nakłada endermowear, specjalnie zaprojektowany kostium, który chroni skórę i ułatwia prowadzenia głowic zabiegowych. To właśnie głowice wykonują całą pracę – zawijają i rozwijają fałdy skóry. Dzięki różnym trybom pracy i zmianom kierunku ruchu wałków Lipomassage skutecznie udoskonala ciało. Zabieg trwa około 40 minut. Endermologię powinno się wykonywać w serii 10–12 zabiegów 1–2 razy w tygodniu. Żeby efekt utrzymać, raz w miesiącu należy wykonywać zabieg przypominający. Co bardzo ważne, będzie Pani musiała polubić wodę! Podczas zabiegów powinno się pić ok. 2,5 litra wody dziennie — w ten sposób pomoże Pani swojemu organizmowi pozbywać się tłuszczu i wypłukiwać toksyny.
Życzę wytrwałości i pięknych efektów.
Pozdrawiam
dr Agnieszka Bliżanowska
Kontakt do dermatologa: Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm w Warszawie, tel. 22 24 34 144 i we Wrocławiu tel. 71 780 66 26, wellderm.pl, facebook.com/WellDerm
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do dermatologa magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Dermatologa)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze