Jak pozbyć się cellulitu? List do Dermatologa
NINA WESOŁOWSKA • dawno temuZ problemem pomarańczowej skórki zmaga się większość kobiet bez względu na wiek i wagę. Aby się go skutecznie pozbyć, trzeba się wykazać niezwykłym uporem i konsekwencją. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz zabiegi polecone przez specjalistę pomogą osiągnąć oczekiwane rezultaty. O tym, jak krok po kroku rozpocząć walkę z cellulitem, pisze w odpowiedzi na list Czytelniczki dr Agnieszka Bliżanowska.
Z problemem pomarańczowej skórki zmaga się większość kobiet bez względu na wiek i wagę. Aby się go skutecznie pozbyć, trzeba się wykazać niezwykłym uporem i konsekwencją. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz zabiegi polecone przez specjalistę pomogą osiągnąć oczekiwane rezultaty. O tym, jak krok po kroku rozpocząć walkę z cellulitem, pisze w odpowiedzi na list Czytelniczki dr Agnieszka Bliżanowska.
Od kilku lat zmagam się z problemem pomarańczowej skórki. Na udach i pośladkach mam fałdki, zgrubienia i dołki. Być może nie bez znaczenia jest moja sylwetka i to, że właśnie w tych miejscach mam trochę więcej tłuszczu. Próbowałam walczyć z tym, stosując najróżniejsze kremy dostępne w drogeriach, ale niestety nie widzę poprawy. Ponieważ cellulit coraz bardziej mi przeszkadza, postanowiłam podjąć jakieś bardziej radykalne kroki. W jaki sposób mogę się go pozbyć, aby efekty były zauważalne? Zależy mi, aby rezultaty były widoczne jeszcze przed wakacjami, bo właśnie wtedy najbardziej przeszkadza mi pomarańczowa skórka. Proszę o pomoc.
***
Agnieszka Bliżanowska – ma wieloletnią praktykę zabiegową z zakresu odmładzania i korekcji rysów twarzy. Specjalista dermatolog i członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Uczestnik światowych kongresów medycyny estetycznej. Testuje i wprowadza na polski rynek najnowsze osiągnięcia medycyny estetycznej. Założycielka centrów Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm w Warszawie i Wrocławiu. Na stałe przyjmuje pacjentów w warszawskim gabinecie, gdzie przeprowadza konsultacje i zabiegi estetyczne. Poczucie piękna towarzyszy jej w życiu prywatnym. Wspiera młodych artystów, których dzieła ozdabiają wnętrza gabinetów. Miłośniczka dobrej kuchni i życia kulturalnego stolicy. Można ją spotkać na przykład na widowni Teatru Polonia.
Pocieszę Panią, że cellulit to problem bardzo wielu kobiet, także tych, które nie mają problemu z nadwagą. Pomarańczowa skórka jest efektem działania wielu czynników – także hormonalnych, dlatego walka z nim, wymaga aktywności na wielu frontach – a to trudne dla większości z nas :). Jeśli chcemy na dobre wypowiedzieć wojnę cellulitowi, to po pierwsze, zmieniamy dietę na taką, w której będzie możliwie najmniej tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów złożonych. Wprowadzamy za to białko pochodzenia roślinnego z roślin strączkowych oraz owoce i warzywa. Nie zapominamy o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Konkretną dietę sprzyjającą walce z cellulitem można skonsultować z dietetykiem. Warto postawić na racjonalny tryb odżywiania, ponieważ gwałtowne zmiany wagi także sprzyjają pomarańczowej skórce.
Na drugim miejscu antycellulitowej kuracji znajduje się regularny ruch, który pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej oraz w prawidłowym krążeniu krwi i limfy. Nie chodzi tutaj od razu o sport wyczynowy, ale codzienne intensywne chodzenie, np. nordic walking, pływanie, fitness.
Używki, zwłaszcza papierosy, również wpływają na nieprawidłową pracę adipocytów, czyli komórek tłuszczowych tworzących zapasy energetyczne. Należy więc je odstawić, jeśli zależy nam na gładkiej skórze bez zgrubień i dołków. Dopiero połączenie zdrowego trybu życia ze stosowaniem kremów, masaży i zabiegów da pożądany efekt.
Wśród zabiegów najlepsze efekty dają metody oparte na masażu. By zrozumieć ich znaczenie, należy przez chwilę zastanowić się, czym tak naprawdę jest cellulit. Tworzą go wspomniane już adipocyty, które rozdymają się głównie od gromadzonych trójglicerydów, czy to z powodu nadmiaru związku tłuszczu w diecie, czy też na skutek zaburzeń w ich pracy (nawet przy niewielkich zapasach tłuszczowych). Adipocyty zbijają się w tzw. zraziki tłuszczowe, które obrastają tkanką włóknistą – stąd zgrubienia, przypominające kształtem winogrona. Zraziki tłuszczowe uciskają naczynia krwionośne, limfatyczne i utrudniają eliminację toksyn. Dlatego skóra pokryta skórką pomarańczową jest gorzej dotleniona i słabiej odżywiona. Aby zmusić komórki tłuszczowe do pozbycia się zapasów energetycznych, a jednocześnie poprawiać ukrwienie i przepływ limfy, należy regularnie masować skórę. Skuteczna jest endermologia, czyli mechaniczny masaż ciała za pomocą sterowanych elektronicznie rolek, które pracują w hermetycznej komorze i współpracują z podciśnieniem. Zabieg na ciało z wykorzystaniem endermologii nazywa się Lipomassage. Wyjątkowo silnie pobudza adipocyty do usuwania tłuszczu, a przez to uaktywnia układ żylny i limfatyczny, poprawia odżywienie i ujędrnienie skóry. Cellulit zanika nawet w miejscach najbardziej dotkniętych problemem. W fazie uderzeniowej warto wykonywać Lipomassage 2 razy w tygodniu (10–15 zabiegów), potem wystarczy korzystać z endermologii na ciało raz na miesiąc, by komórki tłuszczowe nie zapominały o prawidłowej pracy.
Endermologię warto łączyć z innymi zabiegami, które wykorzystują nowe technologie do walki z cellulitem. Osiągamy wtedy lepsze efekty w krótszym czasie, ponieważ zmuszamy adipocyty do prawidłowej pracy na kilka sposobów. Do jednych z bardziej skutecznych należą zabiegi z wykorzystaniem urządzenia Cavi Lipo, które rozbija komórki tłuszczowe za pomocą kawitacji ultradźwiękowej.
Ale to nie koniec możliwości. Po rozmasowaniu i pobudzeniu adipocytów do uwalniania tłuszczu sięgamy po igłę, jeśli mamy do czynienia z cellulitem tłuszczowym występującym miejscowo wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Lipoliza iniekcyjna polega na ostrzykiwaniu miejsca, w którym gromadzi się tłuszcz, preparatem na bazie związków soi. Powodują one rozpuszczenie tłuszczu i wydalenie go w procesie metabolizmu. Efekt zmniejszenia tkanki tłuszczowej i wygładzania skóry widoczny jest już po pierwszym zabiegu. Lipoliza iniekcyjna wymaga powtórzeń (2–3 zabiegi wykonywane co 4 tygodnie). W międzyczasie rozmasowujemy skórę za pomocą endermologii.
Pozdrawiam,
Dr Agnieszka Bliżanowska
kontakt do dermatologa: Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm w Warszawie, tel. 22 24 34 144 i we Wrocławiu tel. 71 780 66 26, wellderm.pl, facebook.com/WellDerm
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do dermatologa magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Dermatologa)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze