Jak pozbyć się blizny? List do Dermatologa
NINA WESOŁOWSKA • dawno temuŚlady po zabiegach i operacjach to niechciane pamiątki przypominające o przykrych przeżyciach. Często negatywnie wpływają też na samopoczucie, zwłaszcza gdy blizny znajdują się w widocznym miejscu. Rodzą się wtedy kompleksy i strach przed brakiem akceptacji. Czy można pozbyć się ich bez użycia skalpela? Na list czytelniczki odpowiada dr Agnieszka Bliżanowska.
Witam!
Rok temu mój syn złamał rękę. Przeszedł dwie operacje, po których na ręku pozostały ślady po szwach. Jedna blizna jest niewidoczna, natomiast druga od razu rzuca się w oczy. Jest duża, czerwona i wypukła. Lekarz zapisał mu contractubex. Blizna trochę się zmniejszyła, ale efekty nie są zadowalające. Czy są jakieś inne, skuteczniejsze maści? Czy jest szansa, że wraz ze wzrostem dziecka (syn ma 11 lat) ślad po operacji będzie mniej widoczny? Jakie istnieją jeszcze sposoby na pozbycie się nieładnie wyglądającej blizny?
Asia
***
Agnieszka Bliżanowska – ma wieloletnią praktykę zabiegową z zakresu odmładzania i korekcji rysów twarzy. Specjalista dermatolog i członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Uczestnik światowych kongresów medycyny estetycznej. Testuje i wprowadza na polski rynek najnowsze osiągnięcia medycyny estetycznej. Założycielka centrów Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm w Warszawie i Wrocławiu. Na stałe przyjmuje pacjentów w warszawskim gabinecie, gdzie przeprowadza konsultacje i zabiegi estetyczne. Poczucie piękna towarzyszy jej w życiu prywatnym. Wspiera młodych artystów, których dzieła ozdabiają wnętrza gabinetów. Miłośniczka dobrej kuchni i życia kulturalnego stolicy. Można ją spotkać na przykład na widowni Teatru Polonia.
Pani Asiu!
Na bliznę warto założyć opatrunek silikonowy, aby ustrzec się blizn przerostowych. Taki opatrunek stosujemy przez 1–3 miesiące po wygojeniu rany, dzięki niemu blizny stają się miękkie, mają jednolitą strukturę i kolor. Opatrunek z reguły nie wymaga dodatkowego mocowania, jest miękki i elastyczny, dzięki czemu można go stosować podczas codziennych czynności, zdejmując tylko do mycia. Można go odklejać bez obawy o to, że tak jak w przypadku tradycyjnego plastra będzie odrywał komórki naskórka. Nie podrażnia on ani świeżo wygojonej skóry, ani tkanki wokół niej.
Na bliznę, i to zarówno świeżą, i taką, która już zdążyła przerosnąć, polecam laser frakcyjny o głębokim działaniu. Moje wieloletnie doświadczenie pokazuje, że najlepsze efekty daje w takim wypadku Palomar Lux 1540.
Najprościej mówiąc, laser wykorzystuje energię, a konkretnie mikrowiązki światła i za ich pomocą tworzy w skórze mikrourazy, przypominające kolumienki o głębokości powyżej 1,5 mm. Jeden impuls to łącznie 100–320 mikrowiązek światła. Im głębsze kolumny skoagulowanej tkanki, tym silniejszy proces naprawczy i szybszy efekt w postaci przebudowanej skóry. Można powiedzieć, że laser trochę oszukuje skórę po to, by uruchomiła ona mechanizmy naprawcze i zaczęła produkować nową tkankę. Specjalnie ją uszkadza, dzięki temu organizm wydala w procesie metabolicznym uszkodzoną tkankę pokrytą blizną, a zdrowe komórki otaczające uszkodzenia wywołane przez laser od razu pracują nad regeneracją, czyli organizm wytwarza nową, pełnowartościową skórę, pozbawioną blizn. Po zabiegu występuje zaczerwienienie, a gojenie mikrourazów zajmuje około tygodnia. Jednak efekt ocenia się po upływie minimum miesiąca od zabiegu, tyle bowiem co najmniej trwa regeneracja skóry. Kilkakrotne powtórzenie takiej procedury sprawia, że blizna wygładzi się i stanie się dużo mniej widoczna. To, ile powtórzeń trzeba będzie wykonać, zależy od jakości skóry i blizny syna. Świeże blizny na dobrze napiętej skórze regenerują się z reguły szybciej. Przyjmuje się, że należy się spodziewać 3–6 zabiegów.
Terapia laserem frakcyjnym jest odczuwalna, ale na pewno nieporównywalna z dolegliwościami bólowymi, które przeszedł Pani syn. W celu zminimalizowania ewentualnego dyskomfortu stosujemy zimne okłady typu cold pack.
Inne metody? Można próbować wygładzić bliznę za pomocą serii pilingów, jednak terapia laserowa będzie najbardziej skuteczna, bo głęboka, sięgająca skóry właściwej.
Dr Agnieszka Bliżanowska
Kontakt do dermatologa: Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm w Warszawie, tel. 22 24 34 144 i we Wrocławiu tel. 71 780 66 26, wellderm.pl, facebook.com/WellDerm
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do dermatologa magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Dermatologa)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze