Obraz leczenia psychiatrycznego w filmach - ile w nim prawdy?
PAULA • dawno temuZapewne przynajmniej kilka razy w życiu spotkałaś się z obrazem szpitala psychiatrycznego na dużym ekranie. Elektrowstrząsy wywołujące prawdziwy dreszcz emocji, nieprzyjemny i groźny personel medyczny, nieokiełznani i niebezpieczni pacjenci… Ile w tym jednak prawdy, a ile fikcji?
Temat leczenia psychiatrycznego, utrwalanego przez popularne filmy – jest coraz bardziej popularny. Jak przedstawia się szpital i terapię w filmach? Zazwyczaj obraz szpitala i terapiinie jest pozytywny. W związku z tym, szpitale, metody leczenia w rzeczywistości wzbudzają coraz więcej kontrowersji i wiążą się z licznymi stereotypami. Zły wizerunek placówek psychiatrycznych obniżą zaufanie do psychiatrów i wzbudza lęk przed podjęciem terapii.
Filmy na temat leczenia psychiatrycznego
Wiele filmów uznanych za wybitne i obsypane międzynarodowymi nagrodami, ukazują fałszywy obrazszpitala psychiatrycznego i stosowanych metod leczenia. Chorzy traktowani są bezdusznie i pozbawiani są godności.
Ogólnopolski Program Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” – jego głównym celem jest przełamanie barier związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych – wytypował 5 filmów, w których negatywnie przedstawia się problematykę leczenia psychiatrycznego. Do tych filmów należą:
1. „Lot nad kukułczym gniazdem” z roku 1975
2. „Halloween” z roku 1978
3. „Nell” z roku 1994
4. „12 małp” z 1995
5. „Obłęd” z roku 2005
O czym opowiadają te filmy?
1. „Lot na kukułczym gniazdem” – w filmie tym, obraz placówki psychiatrycznej został przedstawiony jako miejsce, w którym dobro pacjentów stoi na najniższej pozycji. Pacjenci w filmie są ubezwłasnowolniani i pozbawieni godności. Taki wizerunek szpitala psychiatrycznego może mieć istotny wpływ na lęk związany z wizytą u psychiatry.
2. „Halloween” – film przedstawiający postać psychopatycznego mordercy – uciekiniera ze szpitala psychiatrycznego. Tego typu filmy utrwalają w widzach lęk i poczucie „inności” wobec osób psychicznie chorych. Miejsce szpitala psychiatrycznego przedstawiane jest jako miejsce pełne niebezpieczeństw, morderców, gwałcicieli. Takie wizerunek osób psychicznie chorych utrudnia im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, rozwija patologiczne relacje z otoczeniem i wzmaga społeczną niechęć do placówek psychiatrycznych.
3. „Nell” – film opowiada o autystycznej dziewczynce znalezionej w chacie w lesie, którą opiekuje się miejscowy lekarz. W ostateczności dziewczynka trafia do zamkniętego zakładu psychiatrycznego, a o jej dalszych losach ma zdecydować sąd. Tymczasem stan jej się pogarsza.
Film utrwala stereotyp anonimowego podejścia do pacjenta, psychiatrii, która nie bierze pod uwagę jego indywidualnych cech, istotnych w procesie terapeutycznym.
4. „12 małp” – w filmie obraz szpitala psychiatrycznego z końca XX wieku przypomina więzienie. Szpital jako mroczne więzienie – przedstawiony tak w filmie – pogłębia stereotypy dotyczące psychiatrii i zaburzeń psychicznych.
5. „Obłęd” – film opowiada o weteranie wojennym z Zatoki Perskiej. Po rzuceniu na niego oskarżenia o morderstwo, trafia do szpitala psychiatrycznego, w którym jest podawany licznym eksperymentom – zamykany jest na długie godziny w szufladzie na zwłoki.
Taki obraz szpitala psychiatrycznego jest fałszywy i podważa zaufanie do zamkniętych placówek, ale również do samego leczenia psychiatrycznego.
Ogólnopolski Program Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” stara się zbudować pozytywny wizerunek psychiatrii i wyeliminować lęk przed zakładami zamkniętymi.
Na podstawie abczdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze