Wzmacniacze smaku w żywności przetworzonej
DANUTA CAPIGA • dawno temuDodatki do żywności odgrywają ogromną rolę przy zabezpieczeniu świeżości, smakowitości, wyglądu żywności przetworzonej. Do tej grupy należą substancje z symbolem E, a najbardziej popularny to glutaminian sodu (E 621), który występuje w wielu produktach żywności przetworzonej.
Dodatki do żywności odgrywają ogromną rolę przy zabezpieczeniu świeżości, smakowitości, wyglądu żywności przetworzonej. Do tej grupy należą substancje z symbolem E, a najbardziej popularny to glutaminian sodu (E 621), który występuje w wielu produktach żywności przetworzonej.
W badaniach na zwierzętach z udziałem glutaminianu sodu odnotowano negatywny wpływ na system nerwowy. Stąd coraz częściej mówi się o jego szkodliwości dla zdrowia człowieka.
Do badań na zwierzętach użyto duże dawki E 621.
Wszystkie dodatki do żywności muszą być zatwierdzone przez odpowiednich specjalistów, a ich ilość musi być zgodna z ustalonymi limitami. Każdy z dodatków musi być wymieniony w tabeli składu produktu, zawartej na etykiecie, co umożliwia konsumentom podjęcie decyzji o zakupie. Substancja ta spożywana w niewielkich ilościach nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, nie jest natomiast wykluczone, że niektóre osoby mogą być na nią wrażliwe.
Wszystkie wzmacniacze smaku muszą posiadać ocenę bezpieczeństwa dla zdrowia, muszą być poddane gruntownym badaniom toksykologicznym. Jeżeli są stosowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie wykazują działań rakotwórczych.
Do żywności przetworzonej dodawane są również konserwanty, które przedłużają przydatność do spożycia. Popularnym konserwantem jest dwutlenek siarki o symbolu E 220.
Używany jest między innymi jako konserwant soków owocowych, owoców suszonych, bakalii, przetworzonych ziemniaków. Czy wiedzieliście o tym, że suszone morele z dwutlenkiem siarki mają piękną pomarańczową barwę, bez konserwantów są brązowe.
Od nas zależy czy wybierzemy produkt zdrowy czy mniej zdrowy.
Współczesny rynek oferuje nam dużą gamę produktów bez konserwantów, ekologicznych. Żywność przetworzona zawsze ma niższą wartość odżywczą od produktów przygotowanych tradycyjnie. O wyższości naturalnej żywności nie trzeba nas przekonywać, często jednak sięgamy po tą z dodatkami smakowymi, bo jest tańsza i wygodniejsza. Możemy się posłużyć przykładem kostki rosołowej, zamiast zdrowych, pożywnych, domowych wywarów używamy kostki, bo jest szybciej, a efekt smakowy i tak uzyskamy.
Rynek zapewnia konsumentom możliwość wyboru produktu. Ten, który wyda mu się bardziej zachęcający, wprowadzi do swojej diety.
Źródło: informacja prasowa Monika Wróbel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze