Ergonomia pracy siedzącej
JEA • dawno temuNieprawidłowa pozycja siedząca w miejscu pracy może rozwinąć się w zniekształcenia układu mięśniowo-szkieletowego, a zwłaszcza przeciążenie kończyn górnych, co przejawia się bólem pleców, ramion, rąk, nadgarstków, nawet palców.
Nieprawidłowa pozycja siedząca w miejscu pracy może rozwinąć się w zniekształcenia układu mięśniowo-szkieletowego, a zwłaszcza przeciążenie kończyn górnych,co przejawia się bólem pleców, ramion, rąk, nadgarstków, nawet palców. Tym i innym schorzeniom i dolegliwościom wynikającym z siedzącego trybu życia można łatwo przeciwdziałać przestrzegając kilku prostych zasad dostosowania stanowiska pracy do potrzeb indywidualnych jego użytkownika.
Siedzieć wygodnie
Siedząc na właściwie dopasowanym do ciebie krześle, ulżysz swojemu kręgosłupowi. W celu uniknięcia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa należy trzymać plecy wyprostowane. Jeśli twoje krzesło lub fotel nie zapewniają dobrego wsparcia dla pleców, użyj jako dodatkowego oparcia poduszki lub zwiniętego ręcznika, które pomogą ci znaleźć odpowiednią pozycję, a potem – jeśli to możliwe – zmień swoje krzesło na takie, które pomaga ci siedzieć prosto.
Stopy na podłodze
Gdy już odnajdziesz prawidłową pozycję tułowia, przyjrzyj się ułożeniu nóg i stóp. Twoje kolana powinny być na tym samym poziomie co biodra, a stopy leżeć płasko na podłodze, gdyż w przeciwnym razie obciążasz stawy, a co gorsza, nacisk na uda pogarsza krążenie w nogach i może prowadzić do żylaków. Ważne jest zatem, by nie siedzieć ze skrzyżowanymi nogami bądź podwiniętymi pod siebie.
Ustaw monitor komputera
Przyjąwszy idealną sylwetkę do pracy przy biurku, ustaw monitor swojego komputera. Powinien by oddalony od ciebie na wyciągnięcie ręki, a szczyt ekranu na poziomie oczu. Aby spełnić te wymogi komfortu twoich oczu i szyi, może być potrzebna podkładka (której funkcję może spełnić książka o odpowiedniej grubości) podwyższająca monitor.
Zminimalizuj odblask z monitora
Twój wzrok męczy się najmniej, jeśli od monitora nie odbija się światło, co oznacza, że powinnaś ustawić monitor pod takim kątem, by światło pochodzące z lamp i słoneczne nie odbijało się w jak najmniejszym stopniu od ekranu twojego komputera. By osiągnąć ten cel, być może będziesz musiała przesunąć biurko. Jeśli nie ma możliwości uniknięcia odblasku, pomocny będzie filtr antyodblaskowy założony na ekran.
Co więcej możesz zrobić dla swoich oczu?
Spraw by kontrast pomiędzy światłem emitowanym przez ekran komputera, a natężeniem oświetlenia w pokoju, w którym przebywasz nie był zbyt duży, gdyż w przeciwnym wypadku twoje źrenice muszą stale dostosowywać się do tych dwóch skrajności. Nie nadużywaj też klimatyzacji, gdyż w zbyt suchym powietrzu wysycha szybciej rogówka i staje się bardziej podatna na podrażnienia. Co godzinę pozwól swoim oczom odpocząć od komputera na 5 minut, co jest bardziej efektywne niż półgodzinny odpoczynek co 3 godziny. Wstań i wyjrzyj przez okno — po intensywnym wpatrywaniu się w bliski obiekt: monitor, kartki zeszytu, książki itp. dobrym odprężeniem dla wzroku jest spoglądanie w dal.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze