Takie drinki tylko w weekend!
ISABELLE • dawno temuGdy zaczyna się weekend, wielu z nas myśli o tym, jak spędzić sobotni wieczór. Spotkanie z przyjaciółmi w domowym zaciszu, czy może super impreza na mieście? Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, pomyślmy, czego chcielibyśmy spróbować. Może są drinki, których nigdy nie piliście? Podpowiem – najlepsza na sobotni wieczór jest meksykańska wódka – tequila!
Tequila prosto z Meksyku
Tequila faktycznie pochodzi z latynoamerykańskiego kraju. Proces produkcyjny trunku bazuje na sfermentowanym soku pochodzącym ze szczególnego gatunku niebieskiej agawy – tzw. Agave tequilana. Roślina znana była w Meksyku już za czasów Azteków, a jej nazwa wywodzi się od okręgu, w którym zapoczątkowano produkcję tequili. Pochodzi z języka rdzennych mieszkańców. Nazwę regionu, czyli nahuatl, tłumaczy się na wiele sposobów – m.in. jako „miejsce pracy”, „miejsce dzikich ziół”, czy „miejsce uprawy roślin”. Należy pamiętać, że tequilą nazwać można jedynie destylowany sok z agawy niebieskiej. Przemysłowa produkcja trunku rozpoczęła się w stanie Jalisco ok. 1600 roku, pod czujnym okiem markiza Altamiry, zwanego Don Pedro Sánchez de Tagle. Natomiast w roku 1806 nałożono na nią podatek. Tequila w postaci, jaką możemy spożywać dzisiaj, powstała na początku XIX wieku na terenie Guadalajary. Początkowo produkowana była lokalnie i nie znalazła zbyt wielu zwolenników, jednak wraz z nadejściem XX wieku sytuacja ta uległa radykalnej zmianie. Wkrótce po tym, jak na rynku pojawiło się więcej marek tequili, stała się ona jednym z trzech najbardziej dochodowych mocnych alkoholi.
Kluczowym czynnikiem, wpływającym na wygląd oraz smak tequili jest sposób jej dojrzewania. Niekiedy trunek leżakuje w beczkach dębowych, będących pozostałością po koniaku, sherry, burbonie, czy whisky. Niekiedy stosuje się nowe beczki – wtedy tequila uzyskuje ostrzejszy smak. Ponadto, wpływ na kolor i aromat trunku ma także proces zmieniania beczek z używanych na nowe w trakcie dojrzewania. Generalnie, ze względu na okres leżakowania wyróżniamy 3 rodzaje tequili:
- oro ("złota tequila") – nie jest poddawana procesowi starzenia; aby uzyskać aromat i złocisty kolor, dodaje się karmel, fruktozę, glicerynę oraz aromaty drewna;
- blanco ("srebrna tequila") – butelkowana bezpośrednio po destylacji lub krótko pozostająca w kadziach ze stali nierdzewnej;
- añejo – leżakuje od 2 do 3 lat w beczkach dębowych, przez co uzyskuje charakterystyczną barwę (od żółtej do brunatnej), smak i aromat.
Na koniec alkohol pochodzący z różnych beczek jest mieszany. Ważne, aby wybrać beczki o zbliżonym wieku. W ten sposób uzyskać można tequilę o jednolitym smaku oraz aromacie charakterystycznym dla konkretnej partii.
Najpopularniejsze drinki z tequilą
W Polsce rozpowszechnione jest picie tequili w następujący spsób:
- srebrna tequila – z solą oraz cytryną (bądź limonką),
- złota tequila – z cynamonem oraz pomarańczą.
Pijąc, najpierw należy zlizać sól lub cynamon (w zależności od rodzaju trunku) z wierzchu dłoni, po czym wypić tequilę i natychmiast zagryźć cytryną, limonką, czy pomarańczą.
Rodzajów tequili jest mnóstwo, i można robić niezliczone ilości drinków. Najbardziej znanym i bardzo kobiecym drinkiem jest drink margarita, który jest bardziej koktajlem alkoholowym i składa się z:
- 40 ml tequili,
- 20 ml likieru typu triple sec, np. cointreau,
- 20 ml soku z limonki.
Przygotowanie jest bardzo proste: schłodzony kieliszek koktajlowy (najlepiej w kształcie kapelusza) ozdobić crustą z soli i cząstką limonki. Wstrząsnąć w shakerze z lodem i przelać do zimnego kieliszka. No i wypić. A jakie są inne ciekawe drinki z tequilą?
Tequila sunrise
- 50 ml tequili,
- 120 ml soku pomarańczowego,
- 10 ml grenadyny,
- plasterek pomarańczy,
- lód.
Tequilę i sok pomarańczowy mieszamy w shakerze, a następnie przelewamy do szklanki typu highball wypełnionej lodem. Potem powoli wlewamy grenadynę i dekorujemy plasterkiem pomarańczy.
Tequila Mexicana
- 30 ml tequili,
- 50 soku ananasowego,
- 20 ml soku cytrynowego,
- 5 ml grenadyny,
- lód.
Do shakera z lodem przelewamy tequilę, grenadynę oraz sok ananasowy i cytrynowy. Energicznie wstrząsamy, a następnie przez sitko przelewamy do schłodzonego kieliszka koktajlowego.
Drinki nie są trudne do wykonania! Wybór z powyższych propozycji, to już kwestia gustu!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze