Właściwości płatków owsianych
DAMIESA • dawno temuZamiast zaopatrywać się w obsypane cukrem płatki śniadaniowe, które, mimo że pyszne, dostarczają organizmowi zbyt wielu kalorii, lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wybranie pożywnej owsianki obfitującej w moc składników odżywczych, a do tego nie wpływającej destruktywnie na sylwetkę. Jakie działanie ma ona na nasz organizm i przy jakich chorobach spożycie jest szczególnie zalecane?
Zdrowa owsianka na śniadanie
Ziarno owsa w porównaniu do innych zbóż cechuje zdecydowanie większy zestaw aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodawane do mleka tworzą bardzo pożywne i zdrowe śniadanie, które zapewnia uczucie sytości na długo. Do tego obfituje w ważne dla zdrowia łatwostrawne białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Owsianka zawiera takie witaminy, jak: B6, E i PP oraz potas, wapń, jod, selen i magnez. Główną jej zaletą jest to, że jest cennym źródłem błonnika, który pomaga usuwać szkodliwe toksyny z organizmu. Dodatkowo dostarcza także węglowodanów, które zapewniają przypływ sił witalnych, co nie jest bez znaczenia wczesnym rankiem, kiedy organizm wręcz domaga się takiego „zastrzyku” energii. Zdecydowanie rozsądniejszym posunięciem będzie przygotowanie takiego posiłku, zamiast wypijania na pusty żołądek mocnej kawy. Jego smak może nie jest zachwycający, jednak zawsze można go urozmaicić, dodając do posiłku suszone owoce, takie jak: morele, śliwki czy daktyle. Dobrym pomysłem jest także wrzucenie do owsianki rozdrobnionych orzechów i rodzynek. Taki posiłek to bogactwo witamin, więc warto od czasu do czasu zastąpić nim tradycyjne i nie zawsze zdrowe kanapki. Należy pamiętać, że ponoć najzdrowsze są płatki owsiane podawane na surowo, bo w trakcie ich gotowania tracą cennej wartości odżywcze.
Właściwości płatków owsianych
Spożywanie płatków owsianych jest zalecane osobom zmagającym się z problemami układu trawiennego. Zbawiennie wpływają bowiem na śluzówkę przewodu pokarmowego. Ich systematyczne jedzenie pozwala pozbyć się takich dolegliwości, jak wzdęcia, zaparcia czy zgaga. Na tym jednak nie koniec długiej listy korzyści, jakich można się spodziewać, włączając ten produkt do codziennej diety. Z innych wymienia się także fakt, iż owsianka skutecznie obniża poziom złego cholesterolu, stabilizuje poziom cukru we krwi, zapobiega rozwojowi miażdżycy oraz wspomaga proces odchudzania, zapewniając uczucie sytości na dość długo. Uczucie pełności w żołądku nie wywołuje jednak jego nadmiernego obciążenia, a jedynie ogranicza napady głodu, a tym samym pomaga sukcesywnie tracić na wadze. Owies ma także działanie przeciwnowotworowe i moczopędne. Spożywanie go w nadmiarze może jednak powodować bóle brzucha, dlatego zalecany jest umiar.
Panie powinien przekonać zwłaszcza fakt, że płatki owsiane są silnym źródłem przeciwutleniaczy, a więc skutecznie opóźniają procesy starzenia, walcząc z wolnymi rodnikami. Ponadto wpływają korzystnie na kondycję skóry i włosów. Warto też wiedzieć, że owies zawiera w swoim składzie substancje psychogenne, które niwelują objawy zmęczenia, rozdrażnienia, a do tego pomagają w stanach depresji i likwidują zły nastrój. Płatki na jego bazie działają zatem zbawiennie na układ nerwowy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze