Zielona zupa? Bo z groszkiem!
ISABELLE • dawno temuPrzepisów na potrawy z zielonego groszku jest tyle, ilu kucharzy. Jednak to, co gotujących cieszy najbardziej, to zabawa w mieszanie składników. A jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, czy połączenie dwóch odcieni zieleni w kuchni jest odpowiednie i ciekawe, to odpowiem, że tak! Dopowiem również, że może być… bardzo zdrowe!
Wartość odżywcza zielonego grochu jest bardzo duża, bowiem jest on cennym źródłem białka roślinnego, tłuszczów, węglowodanów, witamin i soli mineralnych. Poza tym jest bogaty we wszystkie witaminy z grupy B, zawiera dużo tiaminy, ryboflawiny oraz niewielkie ilości witaminy C i karotenu. Posiada cenne składniki mineralne, tj. wapń, żelazo i fosfor. Z kolei mięta to zdrowe zioło, które zawiera karoten, witaminę C i A, a także potas, wapń, żelazo i magnez. Zatem połączenie groszku z miętą to nie tylko ciekawy, oryginalny smak, lecz zestaw minerałów i witamin, które uzupełniając się, korzystnie wpływają na nasz organizm. Do tego świeżość, jaką gwarantuje mięta, jest cechą szczególną tego dania.
Danie z grochem i miętą
Prezentowana zupa jest łagodna, pyszna i długo zachowuje świeżość. Można podać ją zarówno w formie pierwszego dnia, jak i przystawki lub „przegryzki” między posiłkami. Najlepsza jest z młodego groszku, ale można też użyć groszku mrożonego, bo i ten nie traci swych odżywczych wartości. Wywar najlepiej przygotować z warzyw i mięsa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć bulionu warzywnego w paście, w kostce lub w proszku.
Potrzebujesz:
- 1,25 litra bulionu warzywnego,
- łodyżki z pęczka świeżej mięty oraz oddzielnie listki mięty,
- 1 łyżkę suszonej mięty,
- 500 g mrożonego groszku (lub 1,5 kg świeżego, łuskanego, ze strączkami),
- 2 łyżki oliwy,
- sól i pieprz,
- 280 ml kwaśnej śmietany,
- 3 drobno posiekane dymki.
Z tych składników otrzymasz 6–8 porcji.
Przepis na zupę z zielonego groszku z miętą
Krok 1
Wlej bulion do dużego garnka, włóż do niego świeże łodyżki mięty oraz suszoną miętę i odstaw na 20–30 minut. Jeśli decydujesz się na świeży groszek, wlej bulion do garnka, razem z miętą i strąkami, gotuj 10–15 minut, a następnie przecedź do drugiego garnka.
Krok 2Wlej oliwę do dużego rondla i rozgrzej do umiarkowanej temperatury. Wrzuć posiekaną dymkę i trzymaj chwilę na małym ogniu, żeby zmiękła (uwaga, by się nie przypaliła). Następnie wrzuć groszek.
Krok 3Duś na wolnym lub średnim ogniu, do chwili aż groszek zmięknie (około 20 minut). Cały czas mieszaj zawartość drewnianą szpatułką. Usuń gałązki mięty z bulionu i wlej go do rondla. Wystudź zawartość rondla, po czym zmiksuj ją partiami w blenderze lub mikserze. Dopraw do smaku. Jeżeli przygotowujesz chłodnik wcześniej, przed podaniem przechowuj puree z groszku bez śmietany, a dopiero podając, zmiksuj je ponownie ze śmietaną.
Krok 4Rozlej zupę do filiżanek lub miseczek i posyp posiekanymi listkami mięty.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze