Jogurt w diecie
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuJogurty są szczególnie popularne wśród osób dorosłych, świadomych roli zdrowego odżywiania w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Ten produkt mleczny ma bowiem korzystny wpływ na przewód pokarmowy i dostarcza cennych składników odżywczych. O zaletach spożywania jogurtu powinny przekonać się również dzieci — przekonują organizatorzy akcji edukacyjno-informacyjnej „Jogurt na dobry dzień”, czyli Związek Polskich Przetwórców Mleka.
Właściwości jogurtu
Jogurt, podobnie jak inneprodukty nabiałowe, zawiera wapń, bardzo dobrze przyswajalne białko, witaminy B2 i B12 (uczestniczy w tworzeniu komórek nerwowych i krwinek), oraz fosfor. Białko mleczne chroni organizm przed niektórymi toksynami, wzmacnia odporność i pozytywnie oddziałuje na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości jogurt znajduje zastosowanie w profilaktyce anemii i wspomaganiu procesu gojenia się oparzeń i ran.
Co ciekawe, wapń dostarczany organizmowi z jogurtem jest lepiej wchłaniany niż ten sam pierwiastek w innych produktach mlecznych. Optymalna absorpcja wapnia ma związek z obecnością bakterii probiotycznych (stwarzają korzystne warunki do wchłaniania wapnia w przewodzie pokarmowym) i właściwą ilością fosforu. Wapń ma kluczowe znaczenie dla rozwoju układu kostnego i zdrowia zębów, uczestniczy w licznych procesach zachodzących w organizmie i warunkuje prawidłową pracę serca oraz mięśni, dlatego warto zadbać o właściwą jego podaż w diecie dziecka.
Korzystne oddziaływanie jogurtu na organizm ma wiele wspólnego z bakteriami Streptococcus thermophilus i Lactobactillus bulgaricus, które nadają mu charakterystyczny, kwaśny smak. Bakterie te zmieniają laktozę w kwas mlekowy, dlatego jogurt mogą spożywać nawet te dzieci, które doświadczają objawów nietolerancji laktozy (wzdęcia, biegunka).
Jogurt dla dziecka
Jogurt można włączyć do diety 11-miesięcznego niemowlaka. Na początek wystarczy niewielka jego ilość (1–3 łyżeczki). Jeśli dziecko toleruje jogurt, można stopniowo zwiększać jego porcje. Jak podkreślają eksperci z Instytutu Matki i Dziecka, w diecie rocznego dziecka, oprócz serów i mleka, powinno znaleźć się pół szklanki jogurtu dziennie. Porcja ta powinna systematycznie się zwiększać – nastolatek powinien spożywać całą szklankę tego produktu.
Więcej informacji o znaczeniu jogurtu w diecie dziecka znajdziesz na stronie Jogurt na dobry dzień.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze