Uszka do barszczu
KAROLINA • dawno temuJuż za kilka dni przestaniemy nerwowo szukać prezentów dla najbliższych i zasiądziemy przy wigilijnym stole, na którym zgodnie z tradycją nie powinno zabraknąć czerwonego barszczu z uszkami. Niestety, podobnie jak część wigilijnych potraw, tak samo uszka zazwyczaj jadamy raz w roku, z tego powodu nie zawsze mamy wprawę w zakresie ich przyrządzania. W takiej sytuacji najlepiej jest sięgnąć po jakiś sprawdzony przepis, który nie nastręczy nam dodatkowego stresu tuż przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki, a pozwoli cieszyć się chwilą. Jeżeli nie masz pojęcia, jak zrobić uszka, a nie wyobrażasz sobie świąt bez tej wyjątkowej potrawy, przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim także informacje na temat innych propozycji zup wigilijnych tradycyjnie przyrządzanych w naszych domach.
Wigilijne zupy
Wigilijna kolacja powinna składać się z przynajmniej dwunastu potraw. Niestety część z nas rezygnuje z przyrządzania czasochłonnych dań bądź też podczas ich wykonywania korzysta z półproduktów. Należy pamiętać, że święta to dla niektórych jedyna szansa na upichcenie czegoś smacznego dla swoich bliskich. Nieodzownym elementem każdego świątecznego stołu są zupy. Wskazać można kilka rodzajów wigilijnych zup, jednakże zanim się z nimi zapoznamy, warto zastanowić się, czy rzeczywiście ich zaserwowanie jest tak ważne. Zupa to przede wszystkim potrawa posiadająca nierzadko właściwości rozgrzewające. Poza tym jest dość lekka, więc nie sprawi, że poczujemy się ociężali i przejedzeni. Oprócz tego istotne jest, iż roztacza ona wokół przyjemny aromat. Co więcej, w każdym momencie możesz ją odgrzać, więc nie musisz się martwić, że nie została zjedzona podczas kolacji w całości.
Wigilia kojarzy się nam z kilkoma przepisami na zupy. Wskazać tu trzeba przede wszystkim zupę grzybową z suszonych grzybów, zupę rybną oraz barszcz czerwony z uszkami. Obok nich wymienić należy także zupę makową zazwyczaj jadaną na słodko z dodatkiem groszku ptysiowego. Zanim jednak skusimy się na przyrządzanie mniej znanych potraw, dobrze jest zapoznać się z przepisem na uszka do barszczu, bowiem to właśnie one zazwyczaj goszczą na naszych świątecznych stołach. Należy zaznaczyć, że równie ważne jak właściwie przygotowany bulion jest ciasto na uszka do barszczu. Nie trać okazji i już teraz poznaj tajniki jego receptury.
Przepis na uszka do barszczu
Zanim zaczniesz przyrządzaćuszka do barszczu czerwonego, upewnij się, że w kuchni znajdziesz:
- 5 szklanek mąki,
- 1 duże jajko,
- szczyptę soli,
- pieprz,
- 15 dag suszonych grzybów,
- 2 cebule,
- 1 łyżkę bułki tartej.
Grzyby powinny zostać namoczone w letniej wodzie przez co najmniej kilka godzin. Następnie należy gotować je przez chwilę w garnku. Po tym powinny one zostać zmielone w maszynce do mięsa. Cebulę należy obrać i pokroić na niewielkie elementy. Następnie trzeba ją zeszklić na niewielkiej ilości oleju. Do cebuli dodajemy grzyby i przez chwilę smażymy wszystko razem, doprawiając na koniec solą i pieprzem. Jeżeli farsz będzie rzadki, dodajemy odrobinę bułki tartej.
Mąkę należy przesiać i zagnieść razem z jajkiem i szczyptą soli, stopniowo dodając wodę. Ciasto powinno mieć sprężystą konsystencję, tak by można było rozwałkować je na niewielką grubość. Po rozwałkowaniu ciasta wycinamy w nim niewielkie kółka. Umieszczając farsz na ich środku, należy połączyć oba przeciwległe brzegi. Kiedy już je sklepimy, końcowe części pierożka łączymy w ten sposób, by powstał kształt uszka.
Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze