Barszcz ukraiński
KAROLINA • dawno temuJedzenie zup ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Niektórzy zachwycają się ich smakiem i tym, że łatwo je odgrzać, co można zresztą czynić wielokrotnie. Przeciwnicy zup nie chcą przypisywać im miana jedzenia, ponieważ nie są one według nich sycące i mogą stanowić ewentualnie dodatek do dania głównego. Do ich skosztowania może jednak przekonać idealna na deszczową pogodę potrawa – barszcz ukraiński, który wspaniale odżywia i rozgrzewa ciało.
Kuchnia ukraińska
Tradycja gastronomiczna Ukrainy jest zbliżona do naszej. Podobnie jak w kuchni polskiej królują wszechobecne ziemniaki, kasze, wieprzowina, wołowina oraz grzyby. Ze względu na swą bogatą historię zaobserwować można w niej wpływy polskie, ale też azjatyckie. Najbardziej typowym daniem obok kapuśniaku, słoniny wieprzowej, marchewki (przyrządzanej w najmniej spodziewany sposób) i kotletów ziemniaczanych, jest barszcz ukraiński. To wspaniała potrawa z burakami, która znalazła uznanie także wśród Polaków. W naszej wersji różni się jednak nieco od prawdziwego barszczu ukraińskiego. W kuchni polskiej potrawa ta przyrządzana jest w trochę inny sposób, bo dodawana jest do niej fasola, podczas gdy w tradycji kuchni naszych wschodnich sąsiadów, omawiane danie przyrządzane jest bez jej użycia. Barszcz ukraiński z fasolą nosi tam natomiast miano barszczu czernihówskiego. Jeżeli dotychczas nie jadłeś prawdziwego dnia zza naszej wschodniej granicy, zobacz, jak ugotować barszcz ukraiński.
Przepis na barszcz ukraiński
Do przyrządzenia 6–8 porcji barszczu ukraińskiego potrzebujemy:
- 2 l bulionu drobiowego,
- 40 dag surowych buraków czerwonych,
- 25 dag świeżej kapusty,
- 0,5 kg ziemniaków,
- 3 średniej wielkości marchewki,
- 1 korzeń pietruszki,
- 3 średniej wielkości cebule,
- 1 mały słoiczek przecieru pomidorowego,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 łyżka mąki pszennej,
- 1 łyżka cukru,
- śmietana (30% tłuszczu),
- ocet,
- smalec,
- sól.
Sposób przyrządzenia:
Buraki należy obrać i pokroić w drobne piórka. Następnie wraz z dodatkiem niewielkiej ilości bulionu, cukru, octu i przecieru pomidorowego buraki trzeba poddusić, aż zaczną mięknąć. Kolejnym krokiem jest podsmażenie na smalcu drobno pokrojonej (w piórka) cebuli i marchewki. Obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki oraz pietruszkę i poszatkowaną kapustę należy dodać do wrzącego bulionu i gotować przez kwadrans. Podduszone buraki należy połączyć razem z bulionem i usmażonymi warzywami. Kiedy wszystkie składniki zmiękną, należy odlać niewielką jej ilość do kubka i wymieszać razem z łyżką mąki pszennej i śmietany. Mieszanka ta powinna być dodana do zupy. W zależności od upodobań zupę można dodatkowo zaprawić śmietaną tuż przed podaniem i dodać do niej odpowiednią ilość soli. Tradycyjny barszcz ukraiński jada się wraz z małymi bułeczkami czosnkowymi. Możemy zastąpić je pieczywem posmarowanym smalcem lub masłem i natartym świeżym czosnkiem.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze