Zupa po wietnamsku z kaczką
ISABELLE • dawno temuMięso w zupie to nic nadzwyczajnego w naszej polskiej kuchni. Sam nasz tradycyjny rosół gotujemy na bazie wołowiny lub kurczaka. A co jakby włożyć do garnka kaczkę? Kaczka na patelni czy w piekarniku ma wśród nas swoich zwolenników i przeciwników. Dobrze doprawione, odpowiednio upieczone i opatrzone w pyszne dodatki mięso z kaczki jest z pewnością świetnym daniem. Ale czy stać nas na odrobinę szaleństwa w kuchni? Odrobinę egzotyki? Może spróbujesz czegoś nowego? Oto przepis na wietnamską zupę z kaczką.
Mięso z kaczki może być pyszne!
Mięso kaczki różni się nieco składem od mięsa kurcząt i indyków. Zawiera więcej tłuszczu, nie jest tak delikatne i pewnie dlatego wiele osób go nie lubi. Kaczka ma też jednak zagorzałych zwolenników, a ci twierdzą, że jest to najlepszy drób, zwłaszcza na jesień. Najsmaczniejsze są kaczki 8–10 tygodniowe, ważące 2–3 kg. Ich mięso jest ciemne, kruche, niestety ciężkostrawne. W sklepach o wiele wygodniej jest kupić mięso kaczki już porcjowane – piersi, piersi bez kości i filety bez skóry, czyli najbardziej cenione kacze mięso. Niech nas nie przerażają wyższe ceny tych półproduktów niż kaczki kupionej w całości – z tego mięsa nie wyrzucimy ani kawałka. Kacze mięso to dobre źródło białka, fosforu, żelaza, potasu oraz witamin z grupy B. Zawiera jednak więcej tłuszczu niż mięso kurczaka i jest bardziej kaloryczne. Kaczki tłuste należy piec bez dodatku tłuszczu, a jedynie obficie podlać wodą – dzięki temu się nie przypalą, a po wyparowaniu wody upieką we własnym tłuszczu. Mięso kaczki pieczone w taki sposób jest bardzo aromatyczne.
W Polsce bardzo popularna jest kaczka pieczona z jabłkami. Kaczka po francusku podawana jest z sosem pomarańczowym, a po hiszpańsku z brzoskwiniami, goździkami i tymiankiem. A jak serwowana jest kaczka w Wietnamie?
Zupa wietnamska z kaczką w środku
Zupa:
- 6 sztuk kaczych udek,
- 16 filiżanek bulionu z kurczaka o niskiej zawartości soli,
- 1 duża, obrana cebula,
- 6 łyżek drobno posiekanego świeżego imbiru,
- 2 łyżki (lub więcej) sosu rybnego,
- 1 łyżka cukru.
Wkład zupy:
- 200g ryżu,
- 3 szklanki pokrojonej szalotki,
- 0,5kg pomidorów, posiekanych,
- 4 puszki pokrojonych pędów bambusa, osuszonych,
- 6 filiżanek cienko posiekanej kapusty,
- 1/3 szklanki posiekanej świeżej mięty,
- 1/3 szklanki posiekanej świeżej kolendry,
- 1/3 szklanki posiekanego świeżego szczypiorku
- gorący sos chili.
Sposób przygotowania:
- Zupa:
Postaw garnek na dużym ogniu. Posyp kaczkę solą i pieprzem. Włóż do garnka, smaż aż do momentu, w którym kaczka nabierze ciemnobrązowego koloru, to jest około 5 minut z każdej strony. Dodaj teraz bulion, cebulę, imbir, 2 łyżki sosu rybnego i cukier. Doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotować na wolnym ogniu, aż kaczka będzie bardzo miękka, po czym utrzymuj ciepło przez kolejne 45–60 minut. Za pomocą kleszczy, przełóż kaczkę do blachy do pieczenia. Studź ją przez ok. 30 minut. Potem rozdziel mięso od reszty kaczki. Skórę i kości powinny odchodzić gładko od mięsa. W jednym rondlu połącz bulion i kawałki kaczki. Zostaw bez przykrywki, aby się do końca schłodziło.
- Wkład:
Ugotuj ryż w dużym garnku, po czym odcedź, przepłucz zimną wodą. Roztop 2 łyżki tłuszczu z kaczki (który pozostał, gdy gotowałaś mięso) na średnim ogniu. Dodaj cebulkę i smaż 3 minuty. Dodaj pomidory i bambusa. Gotuj, póki sos nie zgęstnieje (ok. 5–7 minut). Dopraw solą, pieprzem i sosem rybnym.
Ryż i kapustę włóż do miseczki, wlej sos i włóż kawałki mięsa.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze