Kompoty owocowe
KAROLINA • dawno temuDobrze dobrane produkty spożywcze potrafią polepszyć nasze samopoczucie. Odczuwamy to zwłaszcza, gdy za oknem tylko sporadycznie pojawiają się promienie słoneczne. Wówczas szukamy sposobu na naładowanie swoich akumulatorów. Nie jest to łatwe, zwłaszcza że większość lubianych przez nas owoców i warzyw kosztuje znacznie więcej niż latem, i co więcej, gorzej smakuje. W takiej sytuacji najlepiej jest znaleźć jakieś ich odpowiedniki. Okazuje się, że bardzo dobrym sposobem jest przetwarzanie warzyw i owoców w różny sposób, co umożliwi nam cieszenie się ich smakiem przez okrągły rok. Kiedy zdobędziesz się na zamrożenie świeżych truskawek, jednym ruchem ręki dostarczysz sobie ogromną bombę smakową i witaminową. Obok tego, jeśli w piekarniku ususzysz jakieś owoce, będziesz mogła zrobić z nich pyszny kompot. Zobacz, jak urozmaicić jesienno-zimową dietę i zrobić kompot, który we wspaniały sposób uzupełni przyrządzony przez nas świąteczny obiad.
Co to jest kompot?
Zanim dowiemy się, jakie kompoty z reguły najlepiej sprawdzają się podczas zimowych dni, warto zastanowić się, co to jest kompot. Większość z nas, chcąc zaoszczędzić swój czas, właściwie wyłączyła go ze swojej diety. Zupełnie niesłusznie sięgamy po słodzone soki w kartonikach albo plastikowych butelkach wypełnione konserwantami i sztucznymi barwnikami. Znacznie bardziej zdrowy i smaczny jest kompot przyrządzony ze świeżych, mrożonych albo suszonych owoców. To właśnie napój przyrządzony z truskawek, porzeczek, jabłek, agrestu albo rabarbaru określany jest mianem kompotu. Przepis na kompotjest bardzo prosty i znany już od setek lat. Jego przygotowanie opiera się przede wszystkim na gotowaniu wspomnianych owoców w dużej ilości wody. Po dodaniu odpowiedniej ilości cukru i przypraw otrzymujemy kompot z dyni, kompot jabłkowy, kompot z rabarbaru albo kompot z gruszek. Wówczas mamy pewność, że nie ma w nich żadnych niezdrowych dodatków, a wszystkie wartości odżywcze z owoców są nam dostarczane. Zobacz, które z nich najlepiej sprawdzają się podczas chłodnych dni. Nie trać czasu i już teraz zapoznaj się z kompotami na zimę.
Kompoty na zimę
Kiedy nie mamy dostępu do świeżych owoców, musimy zadowolić się ich przetworzoną formą. Nierzadko sięganie po suszone śliwki albo zawekowane gruszki w syropie jest zdrowsze niż jedzenie nawożonych owoców szklarniowych nie mających zbyt wielu wartości odżywczych. Zimą mamy do wyboru trzy możliwości. Po pierwsze, możemy pić zawekowane w słoikach wcześniej przyrządzone kompoty. Równie dobrze, kiedy nie mieliśmy czasu, by je przygotować, z łatwością możemy sięgnąć po mrożonki albo suszone owoce. To właśnie kompot z suszujest tradycyjnym elementem wigilijnej wieczerzy. Poza tym dobrze jest nadać przyrządzanym napojom właściwości rozgrzewające. Możemy to uczynić poprzez dodanie odpowiednich przypraw. Bardzo dobrze sprawdzają się goździki, gałka muszkatołowa oraz świeżo straty imbir i cynamon. Dzięki temu będzie on nie tylko smaczny, lecz także niezwykle aromatyczny. Kolejnym argumentem przemawiającym za jego wykonaniem jest to, że świetnie nadaje się do picia na ciepło oraz po schłodzeniu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze