Likiery alkoholowe
KAROLINA • dawno temuWspomnienia szampańskiej imprezy sylwestrowej już prawie są za nami, a o przygotowaniach związanych z tą niezwykłą uroczystością zdążyliśmy już zupełnie zapomnieć. Nie oznacza to jednak, że w najbliższym czasie nie będziemy mieli okazji do świętowania, wręcz przeciwnie, bowiem karnawał trwa w pełni. I chociaż istnieje wielu zagorzałych przeciwników spożywania alkoholu w jakiejkolwiek formie, to bez wątpienia picie go z umiarem nie przyniesie negatywnych konsekwencji, tylko wiele przyjemności, o czym wielokrotnie w różny sposób przypominają jego producenci. Obecnie, idąc do sklepu, mamy ogromny wybór butelek wypełnionych napojami alkoholowymi i zdarza się, że nie mamy zielonego pojęcia, który z nich powinniśmy wybrać. Z jednej strony pojawiają się trunki wysokoprocentowe, z drugiej natomiast te o niższym stężeniu alkoholu o rozmaitych barwach, smakach, a nawet kolorach. Nie zawsze musimy ulegać ciekawym opakowaniom albo promocyjnym cenom, bo znacznie większą satysfakcję będziemy mieć, częstując zaproszonych przyjaciół własnymi wyrobami. Słodkim pomysłem na samodzielne przyrządzenie trunku są przepisy na likiery. Jeżeli jesteś ciekawa, jakie ich rodzaje wyróżnia się, a także w jaki sposób się je przyrządza, przeczytaj poniższy artykuł.
Rodzaje likierów
Słowo „likier” przywołuje nam na myśl z reguły niewielki kieliszek wypełniony zawiesistą cieczą. Jest to zupełnie słuszne wrażenie, bo bez względu na rodzaje likierów są one z natury bardzo słodkie, zatem spożywa się je w niewielkich ilościach. Ogólnie rzecz ujmując, alkohole dzieli się na wina, piwa i wódki. Likiery zalicza się do trzeciej ze wskazanych grup, ponieważ zawierają one dość duże stężenie destylowanego alkoholu. Różnią się one natomiast od czystych wódek tym, że posiadają rozmaite dodatki smakowe i zapachowe, które czynią je wybornymi trunkami. Są one jednymi z najczęściej samodzielnie przyrządzanych obok domowych nalewek alkoholi i bardzo je przypominają. Robiąc likier, możemy dodawać do czystego alkoholu przyprawy, soki owocowe, a nawet skondensowane mleko oraz obowiązkowo znaczną ilość cukru. I tak otrzymamy likier kawowy, likier kokosowy albo znany pod nazwą adwokata likier jajeczny. Co więcej, przygotowanie odpowiednich mieszanek pozwoli nam na stworzenie likierów do kawy albo likierów do drinków. Każdy z nich wymaga jednak zachowania odpowiednich proporcji w czasie przyrządzania, dlatego dobrze jest znać przepisy na likiery alkoholowe. Jeżeli już nabrałaś ochoty na słodki kieliszek ulubionego trunku, zobacz jak zrobić likier.
Przepisy na likiery alkoholowe
Każdy domowy wyrób alkoholowy rządzi się swoimi prawami, dlatego w zależności od własnych preferencji smakowych możesz potraktować wskazane przepisy jako bazę wyjściową dla własnych pomysłów i innowacji.
Likier kawowy najlepiej jest zrobić, korzystając z kawy rozpuszczalnej. Do garnka, w którym znajdują się dwa litry wody należy dodać po zagotowaniu 1 szklankę kawy i 7 szklanek cukru. Wyjątkowy zapach uzyskamy, dodając laskę wanilii. Po ostygnięciu całości wystarczy dodać jeszcze 1 litr alkoholu.
Kolejny przepis dotyczy trunku określanego przez jednych mianem malibu, przez innych natomiast likierem kokosowym. Jego przyrządzenie zajmie nam trochę więcej czasu, ponieważ wiórki kokosowe (1 szklanka) powinny oddać swój aromat i smak poprzez moczenie się w alkoholu przez kilka dni w ilości takiej, aby zupełnie zostały pokryte. Następnie wystarczy odsączyć alkohol i dodać do niego 2 puszki mleka skondensowanego. Jedna z nich może zawierać mleko słodzone, druga natomiast być bez zawartości cukru.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze