Nakrywanie stołu
KAROLINA • dawno temuZbliżające się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia skłaniają nas do przypomnienia sobie receptur wigilijnych potraw. Zdarza się, że obowiązek przygotowania świątecznych dań spada na nas jak grom z jasnego nieba. Trudno przywołać wszystkie serwowane w tym wyjątkowym dniu propozycje kulinarne, zwłaszcza że każdy z nas posiada charakterystyczną dla swojego regionu, a nawet rodziny specyficzną tradycję. Nie tylko jednak sprzątanie, kupowanie prezentów albo przyrządzanie dań zajmują nam wiele czasu. Niektóre z nas wigilijną kolację w swoim domu będą przygotowywać po raz pierwszy. Z drugiej strony, przy świątecznym stole mogą pojawić się nowi goście. Ważne jest nie tylko to, co się podaje, ale także w jaki sposób powinno się to czynić. Nie czekaj na ostatnią chwilę i zapoznaj się z zasadami nakrywania do stołu. Zdobyte wiadomości możesz wykorzystać nie tylko w trakcie świąt, lecz także tuż po nich, szykując sylwestrową zabawę.
Nakrywanie do stołu
Nakrywanie do stołu powinno charakteryzować się pewnymi zasadami. Ich przestrzeganie pozwoli naszym gościom czuć się swobodnie i cieszyć się smakiem przygotowanych przez nas posiłków. To właśnie dzięki umiejętnemu ułożeniu sztućców jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie rodzaje potraw zostaną podane. Poza tym, zastanawiając się,jak nakryć do stołu, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę obok walorów estetycznych również praktyczne. Należy zatem ustawić nakrycia w ten sposób, aby posiłek mógł być spożywany w poczuciu komfortu i wygody.
W zależności od tego, co i w jakiej ilości będziemy podawać gościom, wyróżnić można nakrycie podstawowe i nakrycie rozszerzone. Pierwsze z nich zazwyczaj stosowane jest w trakcie krótszych i skromniejszych przyjęć, podczas gdy nakrycie rozszerzone używane jest podczas prawdziwych uczt. Bez względu na to, czy szykujesz wytrawną romantyczną kolację, czy krótki intymny posiłek, powinnaś kierować się tymi samymi zasadami nakrywania stołu.
Zasady nakrywania stołu
Podstawą każdego nakrycia stołu jest obrus. W tradycyjnym wydaniu jest on biały, jednakże coraz częściej sięga się po obrusy zielone albo granatowe. Są one bardziej praktyczne, ponieważ łatwiej jest z nich usunąć plamy zrobione przez nieostrożnych gości. Poza tym istotna jest także wielkość stołu. Powinien on być na tyle duży, byśmy czuli się przy nim komfortowo i nie przeszkadzali współbiesiadnikom w jedzeniu. Dekoracje stołu powinny go upiększać, jednakże nie mogą przeszkadzać w rozmowie albo degustowaniu posiłków. Dlatego też, jeśli decydujemy się na kwiaty albo świece, nie mogą one mieć dominującego zapachu.
Talerz na danie główne powinien znaleźć się pod talerzem na zupę. Po prawej stronie należy położyć nóż, a także łyżkę do zupy. Lewa strona jest miejscem, gdzie powinien znaleźć się widelec. Nad talerzami kładzie się sztućce deserowe. Ważne jest, aby począwszy od zewnątrz, wszystkie sztućce ułożone były w kolejności podawania posiłków. Między nożem i łyżką stołową a sztućcami deserowymi powinny pojawić się różne rodzaje kieliszków, natomiast między widelcem a sztućcami deserowymi stać muszą talerzyki na masło i pieczywo.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze