Mięta w kuchni
DAMIESA • dawno temuWykorzystywana jako składnik pasty do zębów orzeźwiająca mięta zielona ma moc wydobywania głębi smaku z potraw, do których jest dodawana. Jej aromat wnosi w nie świeżość i tym samym podnosi kulinarne doznania. Oprócz walorów smakowych mięta jednak ma także szereg właściwości leczniczych, więc warto, by pojawiała się na talerzu jak najczęściej. Do jakich kulinarnych specjałów można ją wykorzystać i jak działa na organizm?
Wartość odżywcza mięty i jej zastosowanie w kuchni
Ta niepozorna roślina skrywa w sobie wiele wartościowych składników odżywczych. Można w niej znaleźć kwas askorbinowy, karoten, a także rutynę. Do tego mięta zawiera witaminę C i A, a także cenne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastki, takie jak: magnez, potas, żelazo czy wapń. Dodatek mięty może więc sprawić, że zwyczajna potrawa dzięki niej stanie się posiłkiem bogatym w składniki odżywcze.
Roślinę tę można wykorzystywać w kuchni na szereg różnych sposobów. Dla tych, którzy nie mogą się do niej przekonać pod postacią sosów, dipów czy naparów, dobrym pomysłem jest wykorzystywanie jej jako przyprawy do sałatek czy mięs. Mięta świetnie komponuje się zwłaszcza z jagnięciną czy baraniną. Można w tym celu wykorzystać ją w wersji suszonej i dodać do bukietu warzyw czy zastosować jako składnik mięsnej panierki. Świeże liście mięty świetnie komponują się także z czekoladą czy lodami, idealnie podkreślając ich smak, więc można nią udekorować ulubiony deser. Taki dodatek to także sprawdzona recepta na to, jak odświeżyć oddech.
Ten rodzaj zioła jest również wyśmienitym dodatkiem do drinków. Mięta świetnie podkreśla smak rumu, więc dobrym pomysłem jest przygotowany na jej bazie pyszny i niezwykle orzeźwiający alkoholowy napój miętowy - Mojito.
Lecznicze działanie mięty
Dodawana do potraw mięta sprawia, że pokarmy są szybciej trawione, a co za tym idzie nawet wysokokaloryczne posiłki nie wpłyną zbyt destruktywnie na sylwetkę. Zioło to pobudza wytwarzanie soków trawiennych oraz soku żołądkowego. Do tego mięta znana jest ze zbawiennego wpływu na dolegliwości brzuszne. Likwiduje wzdęcia, łagodzi objawy jelita drażliwego i kolkę, eliminuje także zgagę i nudności oraz ma działanie rozkurczowe i przeciwbólowe. Do tego wykazuje także właściwości wiatropędne i moczopędne, dzięki czemu pozwala szybciej pozbywać się z organizmu nagromadzonych toksyn. Włączenie mięty do zdrowej diety polecane jest także osobom z chorobami wątroby i dróg żółciowych. Zioło to ma poza tym działanie przeciwzapalne oraz kojące, dlatego chętnie jest wykorzystywane przy leczeniu skórnych przypadłości. Co więcej, mięta jest także środkiem zwalczającym przeziębienia.
Napar z mięty jest często stosowany przy dolegliwościach przewodu pokarmowego. Zioło to bowiem dezynfekuje go i pomaga powstrzymać rozwój bakterii. Do tego ma działanie uspokajające i obniża ciśnienie krwi, co pomaga w sytuacjach stresu i rozdrażnienia. Mięta świetnie sprawdza się także jako lek zwalczający ataki migreny, wykazuje bowiem działanie przeciwbólowe. W przypadku kobiet jest również pomocna przy redukowaniu dolegliwości menstruacyjnych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze