Zastosowanie sterydów w schorzeniach skóry
DANUTA CAPIGA • dawno temuSterydy to bardzo popularna grupa leków głównie o działaniu przeciwzapalnym. Większości ludzi kojarzą się ze środkami dopingującymi, które często biorą sportowcy czy kulturyści. Potrafią też w bardzo krótkim czasie zaleczyć lub wyleczyć określone choroby skóry. Niestety nie należą do bezpiecznych leków.
Sterydy to bardzo popularna grupa leków głównie o działaniu przeciwzapalnym. Większości ludzi kojarzą się ze środkami dopingującymi, które często biorą sportowcy czy kulturyści. W medycynie są wykorzystywane w leczeniu łuszczycy, tocznia reumatoidalnego, zapalenia stawów, astmy a nawet białaczki, a także do stosowanie zewnętrznego na różne choroby i schorzenia skóry. Największą ich zaletą jest to, że potrafią w bardzo krótkim czasie zaleczyć lub wyleczyć określone choroby skóry. Niestety sterydy nie należą do zbyt bezpiecznych leków.
— Leczenie sterydami jest stosowane wówczas, gdy konieczne jest stłumienie silnego stanu zapalnego, opanowanie rzutu choroby zapalnej, leczenie ciężkich alergii, czy też zapobieganie groźnym reakcjom anafilaktycznym. Chorobami, w których sterydoterapia jest często nierozłącznym elementem leczenia, są wszystkiego typu choroby skórne, m.in. łuszczyca, toczeń rumieniowaty czy atopowe zapalenie skóry – mówi Jacek Wilk, lekarz dermatolog.
Często po zakończeniu leczenia sterydami choroba może wrócić w bardzo krótkim czasie, zdarza się, że wraca z większą siłą.
— Po dłuższym stosowaniu choroba zaczyna być odporna na działanie sterydów. Następuje zmniejszenie skuteczności terapii, zaniki skóry, jej ścieńczenie w miejscu stosowania leku, wyspy i wypryski posterydowe, czyli tzw. trądzik posterydowy, przebarwienia skórne, czy też trwałe uszkodzenie skóry. Niepożądanym efektem dłuższego stosowania tych specyfików jest osteoporoza, a także wydalanie przez organizm potasu – informuje Artur Ferenc z firmy Febumed.
Wybitnie niewskazane jest stosowanie ich na skórze twarzy, gdyż grozi to powstawaniem trwałych nierówności i ścieńczeniem skóry. Sterydy zakłócają poprawny rozwój zarówno organów wewnętrznych jak i skóry, dlatego niewskazane są dla dzieci. Tu należy szukać bardziej naturalnych metod leczenia.
Jedną z najczęściej występujących chorób skóry jest łuszczyca. Jest to przewlekła choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym i łuszczeniem skóry. Dotyka ludzi we wszystkich grupach wiekowych, jednak częściej dorosłych. W wielu przypadkach jest dziedziczona rodzinnie.
Pierwsze objawy lub nasilenie już istniejących mogą być spowodowane silnym stresem, stosowaniem leków, zmianami hormonalnymi lub złym odżywianiem.
W leczeniu łuszczycy wykorzystywane są również sterydy. Powszechność i popularność ich stosowania wynika przede wszystkim z szybkiego działania w leczeniu oraz niewielkich kosztów leczenia.
Podejmując kurację za pomocą sterydów, należy mieć świadomość działań niepożądanych takich jak trądzik posterydowy lub trądzik różowaty, ścieranie skóry a nawet jej zaniki.
Poszukując innych sposobów leczenia należy zwrócić uwagę na dermokosmetyki w postaci maści, kremów, żeli, które pielęgnują chorą skórę zarówno w okresie aktywnych zmian, jak i w czasie remisji choroby, znacznie poprawiają komfort życia osób zmagających się z łuszczycą i nie powodują skutków ubocznych.
Podstawową zasadą jest stosowanie się do zaleceń lekarskich oraz zakaz nadużywania przepisanych preparatów, by nie dopuścić do rozrostu danego zakażenia i nie spowodować nowego wysiewu objawów.
Źródło: informacja prasowa Paulina Nadzieja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze