Łysienie plackowate – nieuleczalna choroba
URSZULA ROGALSKA • dawno temuChoroba pojawia się nagle. Może ujawnić się w każdym wieku, nawet już u niespełna rocznych dzieci. Uznaje się ją za nieuleczalną, gdyż potrafi pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie życia i niespodziewanie powracać. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Przeczytaj uważnie….
Łysienie plackowate – to choroba skórna, która cechuje się występowaniem przejściowych lub trwałych ognisk wyłysienia, w obrębie których skóra nie jest zapalnie zmieniona. Mówiąc językiem potocznym na głowie pojawia się utrata włosów w formie tzw. placków — stąd nazwa choroby. Istnieje również zagrożenie całkowitego owłosienia na brwiach, rzęsach, miejscach łonowych.
Brak jednoznacznej przyczyny pojawienia się tej choroby. Literatura medyczna podaje, że wpływ na rozwój łysienia plackowatego ma wiele czynników o wspólnym podłożu genetycznym. Za najczęstszy lekarze dermatolodzy podają czynnik psychiczny i zaburzenia w układzie nerwowym. To właśnie stres nasila objawy choroby i powoduje, że kuracja lekami jest mozolna i długotrwała. Niestety w ostatecznym rozrachunku nie można powiedzieć, że choroba została zażegnana, a jedynie „uśpiona”.
Wiadomość o każdej chorobie szokuje i martwi. Rodzice małych dzieci, których dotknęła ta choroba często zastanawiają się – jak to możliwe? Jeżeli uznać, że stres jest silnym czynnikiem wpływającym na ujawnienie się choroby, to skąd stres u małego dziecka?
- warto przy zauważeniu u dziecka wyżej wymienionych objawów po pierwsze zgłosić się do dermatologa;
- koniecznie, dla świętego spokoju wykonaj dziecku podstawowe badania krwi i moczu;
- zastanów się w jakim okresie zauważyłaś zmiany na skórze u dziecka;
- połącz ten okres ze zmianami jakie zaszły w twojej rodzinie (może wróciłaś do pracy, czy może dziecko doświadczyło jakiegoś negatywnego zdarzenia);
- obserwuj dziecko jak radzi sobie w sytuacjach stresowych;
- poświęć dziecku jak największą ilość swojego czasu – sam na sam;
- staraj się uregulować dziecku czas spędzony z tobą – z czasem dziecko zauważy, że np. na zakupy jeździ zawsze z tobą, lub że pół godziny popołudniu to czas tylko dla ciebie i niego;
- postaraj się być wsparciem dla dziecka i minimalizuj u niego sytuacje stresowe;
- przede wszystkim postaraj się zachować spokój.
źródło: wikipedia.org
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze