Z jaką chemią ma kontakt dziecko?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuSkóra dziecka po narodzinach jest szczególnie wrażliwa. Dlatego wybierając niemowlęce ubranka, kosmetyki czy pieluszki, należy zachować szczególną ostrożność. W wielu produktach, które kupujemy, znajdują się bowiem substancje odpowiedzialne za podrażnienia skóry i alergie, takie jak sód, nikiel czy aniony. Co jest bezpieczne dla skóry niemowlęcia, a czego najlepiej unikać?
Jeżeli chodzi o ubranka dziecięce, najlepiej wybierać bawełniane. Doskonale spisze się także dobrej jakości polar, jedwab czy inna tkanina wolna od sztucznych barwników i konserwantów. Unikaj ciuszków wykonanych w całości lub w części z wełny, lnu, poliestru, naturalnej skóry czy innych szorstkich tkanin. Niewskazane są również ubrania z metalowymi dodatkami.
Wybierając kosmetyki, postaw na produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wśród korzystnych składników znaleźć można olejki roślinne, pantenol i glicerynę, podczas gdy wystrzegać się należy środków z konserwantami, silikonem, sztucznymi substancjami zapachowymi czy parafiną – wylicza dr Izabela Rogozińska, pediatra i ekspert marki JELP. Najbezpieczniejsze kosmetyki zawierać będą atesty, np. Instytutu Matki i Dziecka. W kosmetykach dziecięcych znaleźć można także substancje takie jak alkohol czy tlenek cynku, jednak nie powinny one budzić zastrzeżeń – posiadają właściwości antybakteryjne i ściągające.
Aż 90% rodziców korzysta z pieluszek jednorazowych, chwaląc sobie wygodę stosowania, podczas gdy zwolennicy pieluszek tetrowych podkreślają, że są one wolne od barwników i konserwantów oraz bardziej przewiewne. Jednak nawet używając pieluch jednorazowych, można uniknąć alergii i podrażnień – wystarczy dbać o higienę dziecka i często je zmieniać.
Aby zapobiec problemom skórnym niemowlęcia, należy prać jego ubrania w specjalnych, hipoalergicznych środkach, które nie zawierają środków chemicznych obecnych w zwykłych proszkach do prania. Unikać należy wybielaczy, substancji zapachowych czy nadboranu sodu. Bezpieczne dla malucha są natomiast zeolity i polikarboksylaty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze