Komu przysługuje zasiłek rodzinny?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuPotrzebujesz pomocy w utrzymaniu rodziny i pokryciu wydatków związanych z opieką nad dzieckiem i jego wychowaniem? Sprawdź, na jakiej zasadzie funkcjonuje zasiłek rodzinny i dowiedz się, czy przysługuje ci on i – jeśli tak – w jakim zakresie.
Komu przysługuje?
Zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom, rodzicowi albo opiekunowi prawnemu dziecka, które nie ukończyło 18. roku życia, nie ukończyło jeszcze szkoły (ale nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia) lub studiuje (do 24. roku życia). Oprócz tego, należy się on opiekunowi dziecka, który faktycznie się nim zajmuje (po złożeniu wniosku do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka), a także uczącej się osobie, której rodzice nie żyją lub są zobowiązani do wypłacania alimentów.
Komu nie przysługuje?
Zasiłki rodzinne nie przysługują, gdy dzieci lub osoby uczące – choć jeszcze się uczą – pozostają w związku małżeńskim; są umieszczone w rodzinie zastępczej lub instytucji, która zapewnia mu całodobowe utrzymanie; są pełnoletni, mają już swoje dziecko i są uprawnieniu do pobierania zasiłku na nie; samotnej matce lub samotnemu ojcowi, gdy sąd nie zatwierdził świadczeń alimentacyjnych ze strony drugiego rodzica.
Kryterium dochodowe
Aby otrzymać zasiłek rodzinny, potrzebne jest spełnienie kryterium dochodowego. Przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może wówczas przekraczać 504 zł (lub 583 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze