Poziom glukozy w ciąży
BEATKA • dawno temuBadanie poziomu glukozy w okresie ciąży powinno być wykonywane regularnie. Doustny test obciążenia glukozą przeprowadzany jest w przedziale 24–28 tydzień ciąży. Badania mogą wykluczyć cukrzycę ciężarnych. Wynik pozytywny będzie oznaczał konieczność wykonania dalszych badań. Dopiero test tolerancji glukozy pomoże postawić diagnozę.
Badanie poziomu glukozy w ciąży
Badanie poziomu glukozy we krwi kobiet ciężarnych nie stanowi podstawy diagnostycznej, a jedynie sygnalizuje problem. Doustny test obciążenia glukozą (GCT) jest wykonywany u każdej kobiety ciężarnej. Wynik pozytywny nie musi od razu oznaczać cukrzycy. Diagnozę można postawić po wykonaniu testu tolerancji glukozy (GTT).
Cukrzyca ciężarnych stanowi częstą dolegliwość ciążową. Jest to jedna z najczęstszych chorób w ciąży. Ponieważ nie wywołuje ona przeważnie objawów fizycznych, kobiety dowiadują się o chorobie dopiero podczas badań w ciąży. Pierwszym sygnałem choroby są nieprawidłowe wyniki badania moczu. U kobiet, u których przed 24 tygodniem ciąży wykryto wysoki poziom cukru w moczu oraz u pań znajdujących się w grupie ryzyka, konieczne jest wcześniejsze zrobienie badań przesiewowych.
W jaki sposób przygotować się do badania glukozy? Kobieta przez trzy dni poprzedzające badanie powinna dostarczyć do organizmu co najmniej 150 gramów węglowodanów. Badanie wykonywane jest na czczo, przed badaniem przez 8–14 godzin nie można nic jeść, pić innych napojów niż woda, ćwiczyć oraz palić papierosów. Ponieważ ciężarna może odczuwać mdłości z powodu głodu, na badanie lepiej jest zapisać się jak najwcześniej.
Pierwsza próbka krwi pomoże określić pomiar glukozy na czczo. Następnie kobieta wypija w ciągu 5 minut roztwór cukru (z 50 gramami glukozy). Obecne Rozporządzenie Ministra Zdrowia zakłada dawkę 75 g glukozy w tym badaniu, jednak w praktyce badań przesiewowych nadal stosuje się 50 g. Pierwsza próbka krwi pobierana jest po godzinie. Jeżeli wynik będzie wyższy niż dopuszczają normy, konieczne będzie wykonanie trzygodzinnego testy na tolerancję glukozy – pomiary wykonywane są co godzinę przez 3 godziny. Jeżeli któryś z pomiarów będzie odbiegał od normy, kolejne testy należy zrobić w późniejszym czasie. Badanie wykluczy lub potwierdzi cukrzycę u kobiety w ciąży.
Wyniki badania glukozy w ciąży
Prawidłowe wyniki badań:
- pomiar na czczo: 95 mg/dl lub więcej,
- pomiar po 1 godzinie: 180 mg/dl lub więcej,
- pomiar po 2 godzinie: 155 mg/dl lub więcej,
- pomiar po 3 godzinie: 140 mg/dl lub więcej.
Normy glukozy są zależne od laboratorium, w którym wykonywało się badania. Zależnie od lekarza interpretującego wynik, niepokojący będzie już wynik 130 mg/dl – lekarz prawdopodobnie zaleci wykonanie badania GTT. Na test tolerancji glukozy zostaną skierowane też panie, których godzinny pomiar poziomu glukozy wynosi 149 mg/dl. Tego typu zapobiegliwość pozwala na szybsze wykrycie cukrzycy ciążowej.
Wyniki mieszczące się w granicach 140–200 mg/dl również wymagają przeprowadzenia dodatkowego badania – trzygodzinnego testu na tolerancję glukozy. Kobiety, u których wynik badania glukozy wynosi powyżej 200 mg/dl, nie potrzebują dodatkowych badań. Ten wynik jednoznacznie informuje o istnieniu cukrzycy ciążowej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze