Poziom leukocytów w ciąży
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuCiąża to okres ogromnych przemian w ciele i w życiu kobiety. Przyszła mama doświadcza wielu zmian emocjonalnych i fizjologicznych, a niektóre z nich wywołują nieprzyjemne objawy i dolegliwości. W celu szybkiego wykrycia komplikacji w organizmie kobiety ciężarnej, przeprowadzane są rutynowe badania krwi i moczu. Mocz jest istotnym wskaźnikiem stanu zdrowia, a nawet niewielkie zmiany w jego jakości mogą wskazywać na pojawienie się schorzeń zagrażających zdrowiu przyszłej mamy i dziecka. Jednym z takich wskaźników jest obecność w moczu leukocytów. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny pojawienia się białych krwinek w moczu kobiety ciężarnej i jak skutecznie pozbyć się tego problemu.
Przyczyny leukocytów w moczu
Białe krwinki, czyli leukocyty, odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego człowieka, chroniąc organizm przed infekcjami i ciałami obcymi. Obecność tych składników krwi w moczu może wskazywać na pojawienie się różnego typu zakażeń lub zapaleń, a do najczęstszych zaliczamy:
- zakażenie układu moczowego
Możliwość rozwinięcia zakażenia układu moczowego (ZUM) jest znacznie wyższa u kobiet ciężarnych, niż u tych niespodziewających się narodzin dziecka. Ponieważ w trakcie ciąży pojemność pęcherza znacznie się zwiększa, a dodatkowo musi jeszcze utrzymać wagę dziecka, całkowite jego wypróżnienie staje się problematyczne. Wskutek wspomnianych zmian kobieta ciężarna odczuwa częstszą potrzebę oddawania moczu. Są to idealne warunki do rozwoju bakterii. Białe krwinki walczące z infekcją widoczne są w moczu osoby badanej, wskazując na pojawienie się problemu.
- zakażenie grzybicze
Ten rodzaj infekcji także skutkuje pojawieniem się leukocytów w moczu kobiety. Choroba spowodowana jest rozwinięciem się w organizmie grzyba o nazwie Candida. U kobiet ciężarnych pojawia się najczęściej w wyniku wzrostu poziomu żeńskich hormonów płciowych, co kształtuje idealne warunki do rozwoju grzybów w żeńskich narządach rozrodczych. Schorzenie można stwierdzić zarówno poprzez specjalne badania na zakażenia grzybicze oraz na obecność Candida, jak też poprzez wykrycie leukocytów w moczu kobiety.
- zakażenie nerek
Zakażenie nerek jest zaawansowanym i dużo poważniejszym stadium zakażenia układu moczowego. Jeżeli ZUM pozostanie niewyleczone, rozwinąć się może jeden z kilku rodzajów infekcji nerek. Dolegliwość ta nazywana jest także odmiedniczkowym zapaleniem nerek i powoduje pojawienie się w moczu białych krwinek. Najczęściej zapaleniu nerek towarzyszą takie objawy, jak gorączka, nudności, wymioty, ból pleców i całego ciała. Schorzenie należy leczyć silnymi antybiotykami.
Wśród najczęstszych przyczyn pojawienia się leukocytów w moczu kobiety ciężarnej wymienić należy także bezobjawowy białkomocz (powodujący rozwój bakterii w pęcherzu i niewywołujący objawów fizycznych), kłębuszkowe zapalenie nerek (zapalenie naczyń krwionośnych w nerkach), zapalenie pęcherza (zapalenie moczowodów i dróg moczowych). Poza tym istnieje wiele dolegliwości, takich jak zatrzymanie moczu i kamienie nerkowe, które mogą powodować pojawienie się leukocytów w moczu, nie wywołując infekcji.
Leczenie infekcji w ciąży
Zarówno zdiagnozowanie, jak i leczenie infekcji w ciąży jest bardzo proste. Aby pozbyć się problemu, wystarczy przyjmować antybiotyki skierowane na konkretny rodzaj bakterii wykrytej podczas analizy próbek moczu, w ilości zaleconej przez lekarza. Specjalista na pewno postara się, aby leki były bezpieczne dla ciebie i dla dziecka. Oczywiście łatwiej niż leczyć, jest zapobiegać tego typu schorzeniom, dlatego warto pamiętać, aby:
- pić dużo wody i soku z żurawiny,
- sprawdzać kolor moczu – jeżeli jest zbyt ciemny, najprawdopodobniej dostarczasz organizmowi za mało płynów,
- korzystać z toalety najczęściej, jak to możliwe,
- postarać się całkowicie opróżnić pęcherz podczas oddawania moczu,
- podmywać się dokładnie, szczególnie po stosunku seksualnym,
- używać jedynie bawełnianej bielizny,
- brać prysznic zamiast kąpieli.
Podczas gdy zapalenie układu moczowego nie należy do przyjemności, przeważnie nie ma wpływu na zdrowie dziecka. Jednak bakterie mogą powędrować poprzez pęcherz moczowy i moczowody aż do nerek, a nieleczone zapalenie nerek może okazać się niebezpieczne dla dziecka, a nawet doprowadzić do przedwczesnego porodu czy zbyt niskiej wagi noworodka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze