Sposoby na siniaki
PATRYCJA • dawno temuBeztroskim zabawom ruchowym maluszków często towarzyszą upadki. Niefortunne zderzenie pociechy z podłożem może zakończyć się powstaniem brzydkiego i bolesnego siniaka. Jak pozbyć się tej nieestetycznej pozostałości po zabawie?
Siniaki-krwiaki
Siniak to nic innego jak odmiana krwiaka. Powstaje podczas urazu, w wyniku pęknięcia drobnych podskórnych naczyń krwionośnych. Krew wylewa się do okolicznych tkanek, co powoduje obrzęk i zsinienie skóry. Zawarta w krwinkach hemoglobina ulega rozkładowi, dlatego siniak zmienia stopniowo barwę — od czerwonej przez siną do żółtawej. Po tygodniu powinien zniknąć bez śladu.
Co na siniaki?
- do stłuczenia przyłóż zimny okład, kostki lodu owinięte w ściereczkę lub zimny metalowy przedmiot (w ten sposób zmniejszysz obrzęk i zahamujesz rozlewającą się po tkankach krew),
- po upływie doby od urazu, przyłóż do siniaka ciepły i wilgotny kompres, który rozszerzy naczynia krwionośne i przyspieszy wchłanianie się rozlanej krwi w tkankach,
- posmaruj zsiniałą skórę maścią przyspieszającą gojenie zawierającą arnikę lub wyciąg z kasztanowca.
Kiedy do lekarza?
Udaj się z dzieckiem do lekarza, gdy:
- siniakowi towarzyszy silny ból,
- obrzęk i zaczerwienienie skóry jest rozległe,
- siniaki pojawiają się u dziecka bardzo często i bez konkretnej przyczyny (może to wskazywać na zaburzenia krzepliwości krwi).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze