Pierwsza pomoc przedmedyczna - co oznacza? Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuArtykuł sponsorowany
Pierwsza pomoc przedmedyczna są to czynności podejmowane w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia drugiej osoby. Postępowanie w stosunku do poszkodowanego przebiega w czterech podstawowych etapach: zapewnienie bezpieczeństwa oraz ocena stanu poszkodowanego, wezwanie wykwalifikowanych służb i ewentualne podjęcie masażu serca.
Pierwsza pomoc przedmedyczna oznacza zespół czynności, które należy podjąć w stosunku do osoby poszkodowanej w wyniku urazu czy upadku. Podstawowym celem pierwszej pomocy jest ratowanie zdrowia i życia drugiej osoby do czasu przyjechania służb ratunkowych.
Pierwsza pomoc przedmedyczna — na czym polega?
Pierwsza pomoc przedmedyczna polega na podjęciu zespołu czynności w celu ratowania zdrowia lub życia osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia w wyniku urazu, wypadku lub ataku choroby, np. padaczki. Polskie prawo określa, że osoba będąca świadkiem zdarzenia stanowiącego niebezpieczeństwo dla czyjegoś stanu zdrowia lub życia jest zobowiązana do udzielenia pierwszej pomocy. Z tego powodu tak ważne jest, by każdy posiadał podstawowe informacje z jej zakresu. Ponadto, świadek sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego ma obowiązek powiadomienia o zdarzeniu służb ratowniczych.
Postępowanie w sytuacji nagłego zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia opiera się na czterech głównych punktach: zadbanie o bezpieczeństwo własne i poszkodowanego, ocena stanu poszkodowanego, wezwanie służb ratunkowych, sztuczne oddychanie lub inne działanie w zależności od rodzaju wypadku bądź urazu.
Pierwsza pomoc przedmedyczna — bezpieczeństwo
Pierwsza pomoc przedmedyczna opiera się na kilku podstawowych zasadach. Jedną z nich jest zadbanie o bezpieczeństwo własne oraz poszkodowanego. Osoba będąca świadkiem zdarzenia powinna dokonać oceny sytuacji, a następnie wyeliminować ewentualne zagrożenia. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia poprzez np. postawienie trójkąta ostrzegawczego. Osoba udzielająca pierwszej pomocy powinna (jeśli jest taka możliwość) zastosować środki ochrony osobistej w postaci rękawiczek jednorazowych, kamizelki odblaskowej, ustnika do przeprowadzenia sztucznego oddychania.
Pierwsza pomoc przedmedyczna — ocena stanu poszkodowanego
Kolejnym krokiem po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia jest ocena stanu poszkodowanego, czyli sprawdzenie jego reakcji na bodźce zewnętrzne. Osoba udzielajaca pierwszej pomocy powinna delikatnie potrząsać ramionami poszkodowanego i głośno zadać mu pytanie typu “słyszysz mnie?”, “wszystko w porządku?”, “co się wydarzyło?”.
W sytuacji, gdy poszkodowany zareaguje, należy pozostawić go w pozycji, w jakiej się go zastało i regularnie dokonywać oceny jego stanu, aż do momentu przybycia wykwalifikowanych ratowników. Ważne jest kontrolowanie, czy ofiara zdarzenia nie ma krwotoku, monitorowanie prawidłowości oddechu (np. przykładając do nosa zimne lusterko i patrząc czy widać na nim skraplającą się parę wodną) oraz zadbanie o komfort termiczny i psychiczny.
Brak reakcji ze strony poszkodowanego zwykle oznacza, że osoba ta straciła przytomność. W takiej sytuacji należy ocenić czy nie doszło do zatrzymania akcji krążeniowo-oddechowej. Jeśli ofiara oddycha i ma wyczuwalne tętno, układa się ją w pozycji bocznej bezpiecznej. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego oddechu i akcji serca postępowanie należy rozpocząć od udrożnienia dróg oddechowych poprzez oczyszczenie nosa i jamy ustnej z ewentualnych ciał obcych, ułożenie poszkodowanego na plecach oraz odchylenie jego głowy do tyłu.
Jeżeli osoba nie zacznie oddychać należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej polegającej na wykonywaniu 30 ucisków klatki piersiowej w ⅔ długości mostka, a następnie 2 oddechów. U osób dorosłych masaż serca należy wykonywać dwiema rękami, u dzieci — jedną ręką, natomiast u niemowląt — przy pomocy dwóch palców. Resuscytację kontynuuje się do momentu przywrócenia oddechu i akcji serca lub przyjechania służb ratunkowych.
Pierwsza pomoc przedmedyczna — wezwanie pomocy
Po dokonaniu oceny stanu poszkodowanego należy wezwać odpowiednie służby ratunkowe. Jedną z zasad wzywania wykwalifikowanej pomocy jest poproszenie przez udzielającego pierwszej pomocy przedmedycznej, aby konkretna osoba zadzwoniła na numer ratunkowy. Ważne jest przekazanie trzech podstawowych informacji o zdarzeniu:
- co się stało (rodzaj wypadku/urazu, ilość poszkodowanych, ich stan),
- gdzie zdarzenie ma miejsce (adres: miasto, nazwa i numer ulicy, numer drogi),
- kto zgłasza wezwanie pomocy (numer telefonu, dane osobowe).
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze