Pierwsza pomoc przy zranieniach
BEATKA • dawno temuZnajomość zasad pierwszej pomocy może uratować komuś życie. Widząc osobę potrzebującą ratunku, jesteśmy zobowiązani udzielić jej pomocy. Oczywiście, w miarę możliwości. Niekiedy niewłaściwe zachowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Pierwsza pomoc przy krwotoku jest jednym z rodzajów zasad udzielania pierwszej pomocy. Inne to: pierwsza pomoc przy porażeniu prądem, metoda usta-usta, sposoby na oparzenia, skręcenia i zwichnięcia, itd.
Zatrzymanie krwotoku
Niektóre zranienia mogą spowodować dość poważny krwotok. Zastanawiasz się, co robić w przypadku krwotoku? Żeby przynieść komuś pomoc, należy znać podstawowe zasady pierwszej pomocy. Wyróżniamy trzy rodzaje krwawienia. Pierwsze to krwawienie tętnicze. Charakterystyczny dla tego typu krwawienia jest żywoczerwony kolor krwi wypływającej niemalże strumieniem. Drugie to krwawienie żylne. W tym wypadku krew wypływa jednostajnie i jest jaśniejsza, ma kolor wiśni. Ostatni rodzaj krwawienia to krwawienie miąższowe. Wówczas krew leci równomiernie z całej powierzchni rany.
U osób, które nie mają problemów z krzepnięciem krwi, rana zazwyczaj nie krwawi długo, gdyż krew zaczyna krzepnąć, a naczynka krwionośne się obkurczają. Żeby ograniczyć lub zatamować krwotok, należy zastosować dwa rozwiązania: ucisnąć ranę lub/i założyć opaskę uciskową. Uciśnięcie rany polega na założeniu opatrunku uciskowego na powierzchnię zranienia. Opatrunek przytwierdzamy do ciała za pomocą bandaża wykonanego z materiału jałowego. Oczywiście, jeżeli taki znajduje się w pobliżu. W sytuacji, gdy nie dysponujemy bandażem, możemy założyć improwizacyjny opatrunek – używamy czystej chusteczki lub innego czystego płótna.
Opatrunek uciskowy nie wystarczy, gdy z rany wypływa strumień żywoczerwonej krwi. W takiej sytuacji należy założyć dodatkowo opaskę uciskową. Opaska uciskowa musi być założona powyżej rany, dzięki temu będzie mogła zacisnąć tkanki i naczynia krwionośne oraz powstrzyma dopływ krwi do miejsca zranienia. Opaskę uciskową zakłada się na uda lub ramiona. Przedmiot do tego wykorzystany powinien być miękki i szeroki. Możemy użyć choćby rurki gumowej lub dętki od roweru.
Odpowiednio założony ucisk powoduje zahamowanie krwawienia i zblednięcie ręki. Jeżeli tak się nie dzieje, prawdopodobnie opaska jest źle zaciśnięta. Warto pamiętać, że opaska może być założona nie dłużej niż 1–1,5 godziny, w przeciwnym wypadku może dojść do martwicy i utraty zranionej kończyny. Jako opaski uciskowej nie można wykorzystywać sznurka, drutu czy rzemienia.
Przemywanie rany i transport chorego
Przed nałożeniem opatrunku, należy przemyć ranę. W tym celu potrzebna jest woda utleniona (ew. roztwór rywanolu, bladoróżowy roztwór manganianu potasu, czysta woda z kranu). Przemywanie rany wodą z rzeki lub inną, mogącą mieć zanieczyszczenia, jest zabronione. Niekiedy w ranie znajdują się elementy stałe ciała obcego. Wówczas możemy spróbować usunąć je pod strumieniem bieżącej wody. Jeżeli nie uda nam się, należy zostawić to specjalistom. Ranę przecieramy do zewnątrz jej obwodu.
Wzywając karetkę do osoby poszkodowanej, należy podać szczegóły odnośnie do wypadku, rodzaj obrażeń, stan chorego. Osobę zranioną, która mocno się wykrwawia, należy okryć kocem. Żeby przetransportować chorego, można użyć noszy lub, jeśli są niesprzyjające warunki i nie ma innej możliwości, wziąć chorego na plecy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze