Życie po zawale
OLGA CHOJNACKA • dawno temuDla jednych zawał serca oznacza śmierć, dla innych szansę na nowe życie. Po zawale najważniejszym celem staje się walka o życie. Przede wszystkim nie wolno dopuścić do drugiego zawału. Po pierwszym udaje się przeżyć 30% ludzi. Po kolejnym szczęście sprzyja tylko nielicznym. Jak dbać o serce, by móc jak najdłużej cieszyć się dniem codziennym?
Objawy zawału serca:
nasilone objawy dusznicy bolesnej,u osób w podeszłym wieku bywa niezauważony, objawia się w postaci udaru mózgu lub niewydolności serca.
Czynniki ryzyka zawału:
znaczne upośledzenie funkcji lewej komory,mała rezerwa wieńcowa,występowanie niebezpiecznych zaburzeń rytmu,cukrzyca,wcześniejsze przebycie zawału,ukończenie 70 lat.
Dni po powrocie do domu ze szpitala bądź z sanatorium są niezwykle ważne. Odpoczynek, wyciszenie się, unikanie stresu, sen — to wszystko pozwala się zregenerować, nabrać sił. Bardzo istotne jest również rehabilitowanie serca poprzez podjęcie odpowiednich działań. Po pierwsze ważne jest chodzenie, zwłaszcza w tych pierwszych miesiącach po przebytym zawale, ale dopiero po miesięcznej rekonwalescencji i pod warunkiem, że nie pojawiły się żadne komplikacje. Czas spacerowania w ciągu czterech miesięcy można wydłużyć stopniowo z 0,8 kilometra do 4,8. Po tym okresie dystans zwiększamy do 8–12 kilometrów.
Dużą rolę u osób mających problemy z sercem odgrywa sen, który nie tylko w tym wypadku jest najlepszym lekarstwem. U chorych na serce sen jest bardzo często przerywany lub pojawiają się trudności z zasypianiem na skutek bólu serca, wzrostu ciśnienia czy pojawienia się zaburzeń w pracy serca. Odpowiednia dieta, ruch, rytm dnia sprzyjają dobremu nocnemu wypoczynkowi.
Bardzo ważne jest umiejętne organizowanie sobie czynności dnia codziennego, aby oprócz czasu na pracę zawodową znaleźć czas także na odpoczynek. Jeżeli praca jest bardzo stresująca i wymaga od nas ciągłej dyspozycji, to może warto ją zmienić? Poza tym konieczna jest zmiana dawnych złych nawyków i pozwolenie sobie na niedzielny bierny wypoczynek, przebywanie na świeżym powietrzu kosztem rezygnacji z nadrabiania tygodniowych zaległości zarówno domowych jak i zawodowych.
O tym, kiedy potrzebny będzie odpoczynek w ciągu tygodnia, zasygnalizuje serce, domagając się spokoju. Chorzy na serce powinni jednak wiedzieć, że dużą rolę odgrywa pozycja, w jakiej się relaksują. Zdecydowanie nie może to być pozycja siedząca, zwłaszcza z założoną nogą, natomiast zalecane jest leżenie i stanie czy chodzenie.
Wypoczynek podczas wakacyjnego urlopu planowany powinien być także z rozmysłem. Nie są wskazane ani wysokie góry, ani relaks w tropikach. Ponadto zbyt szybkie wchodzenie do zimnej wody może skończyć się utratą przytomności. Należy także zrezygnować z wylegiwania się na słońcu, a podczas spacerów w ciepłe dni pamiętać o nakryciu głowy oraz wypijaniu dużej ilości płynów. Pocenie się powoduje utratę potasu i sodu, a ich niedobór jest przyczyną spadku ciśnienia i zaburzeń rytmu. Wymaganą zmianą stylu życia po zawale jest rezygnacja z palenia papierosów. Jest to niezwykle ważne, gdyż po dwóch latach od rzucenia tego nałogu ryzyko wystąpienia zawału zmniejsza się o 50%.
Poza tym podstawową rolę odgrywa właściwa dieta chroniąca przed otyłością, a tym samym przed zawałem. Powinno się w niej ograniczyć tłuszcze, cukier oraz cholesterol na rzecz niskokalorycznych, zawierających błonnik warzyw i owoców oraz wypijanie około 2 litrów płynów, najlepiej wody ze względu na brak cukru w jej składzie.
Po przebytym zawale serca niezwykle ważna jest systematyczna kontrola ciśnienia krwi, zażywanie odpowiednich leków oraz regularny kontakt z lekarzem prowadzącym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze