Płatki jaglane, czyli źródło witamin i składników mineralnych. Przekonaj się, dlaczego warto jeść jagły
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuChoć wiele osób o tym zapomina, płatki jaglane posiadają bardzo dużo właściwości odżywczych, które dostarczają do organizmu wiele cennych witamin. Możesz ugotować jaglankę na śniadanie i dodać do nich owoce, a także spokojnie zjesz płatki jaglane na surowo. Obecność jagieł w kuchni przyda się także przy pieczeniu pożywnych ciastek i batonów, czyli zdrowych przekąsek. Zobacz, co jeszcze powinnaś wiedzieć o płatkach jaglanych.
Z czego powstają płatki jaglane? Jagły uzyskuje się poprzez zgniecenie całego ziarna prosa, czyli jednego z najstarszych uprawianych zbóż. Płatki jaglane wykazują bardzo neutralny smak, który pozwoli na różnorodną kompozycję dodatków oraz są bardzo chrupkie. Zawarte w nich składniki odżywcze zachęcają do częstszego spożywania płatków jaglanych w wielu wariantach.
Jakie właściwości wykazują płatki jaglane?
Przede wszystkim w płatkach jaglanych znajdziemy węglowodany, które dostarczają organizmowi cennej energii. Oprócz tego posiadają bardzo wysoką zawartość witamin z grupy B, a także miedź, fosfor, żelazo i magnez. W płatkach jaglanych są także śladowe ilości witaminy E, co sprawia, że jagły mają właściwości prozdrowotne. W związku z tym można wyróżnić wiele istotnych walorów, które zapewniają płatki jaglane. Wśród najważniejszych czynników znajdziesz:
- pozytywny wpływ na układ krążenia – wzmacniają ściany naczyń i obniżają ciśnienie krwi;
- jagły wspomagają utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej w ciele;
- widoczną poprawę funkcji układu nerwowego;
- korzystne działanie na włosy i paznokcie;
- obniżenie poziomu cholesterolu we krwi;
- zwiększenie uczucia sytości;
- duża zawartość błonnika wspomaga układ trawienny;
- działanie antyoksydacyjne.
Dla kogo wskazane są płatki jaglane?
Jednym z ważniejszych pytań zadawanych przez osoby zainteresowane zdrowym trybem życia dotyczy glutenu. W przypadku płatków jaglanych nie musisz się o to martwić, ponieważ jagły go nie posiadają. Dlatego też polecane są szczególnie osobom cierpiącym na celiakię czy nietolerancję glutenu. Pamiętaj, że płatki jaglane mogą być "zanieczyszczone" glutenem, dlatego dokładnie sprawdzaj oznaczenia na opakowaniu. Równie bardzo dobrym pomysłem są płatki jaglane dla osób walczących z otyłością albo przebywających na diecie odchudzającej. Dzięki temu, że jagły zapewniają uczucie sytości, jednocześnie wydłużają czas do kolejnego posiłku. Płatki jaglane powinny być włączone do diety u osób cierpiących na problemy ze strony układu pokarmowego, np. przy wzdęciach, zaparciach czy niestrawności. Jagły świetnie sprawdzą się także jako śniadanie dla dzieci lub młodzieży.
Jak spożywać płatki jaglane?
Jak już zostało to wielokrotnie przywołane, płatki jaglane idealnie pasują na śniadanie. Można z nich przygotować pożywną granolę albo klasyczne musli z ulubionymi owocami. Wyśmienicie smakują jagły z suszonymi owocami, pestkami słonecznika albo dyni i zalane naturalnym jogurtem. Możesz także przygotować płatki jaglane w formie jaglanki, czyli ciepłego posiłku. Mogą być ugotowane na mleku krowim lub roślinnym, ale także na wodzie z dodatkiem żurawiny. Świetnie sprawdzą się także wsypane do koktajlów owocowych albo przy wypiekach ciastek. Przy wprowadzeniu zdrowszej diety, warto dodać płatki jaglane do panierki do mięs.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze