Skąd się biorą halluksy?
ALICJA • dawno temuPiękne i zadbane stopy rozbudzają zmysły mężczyzn oraz przyciągają wzrok zazdrosnych kobiet. Aby podkreślić piękno stóp kobiety gotowe są do wielu poświęceń. Jednak wciskanie ich w zbyt wysokie i ciasne buty na obcasie może skończyć się katastrofą. Stopom grożą nie tylko odciski i opuchlizna, ale również trwałe deformacje. Na kobiecych stopach najczęściej pojawiają się halluksy, czyli zwyrodnienia największych palców u nóg. Skąd się biorą halluksy?
Przyczyny halluksów:
- noszenie butów na wysokim obcasie, które powodują ucisk paluchów
- nadwaga, która zbytnio obciąża stopy,
- praca "na stojąco",
- uwarunkowania genetyczne (dziedziczymy skłonność do powstawania halluksów),
- menopauza (zmniejszająca się liczba estrogenów w organizmie prowadzi do rozluźniania się mięśni stóp i poszerzania przedniej części stopy, co sprzyja powstawaniu halluksów),
- nadmierna długość palucha, co utrudnia dopasowanie butów,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- urazy.
Jak objawiają się halluksy?
Pod wpływem zniekształceń zmienia się mechanika stopy, a ciężar rozkłada się nierównomiernie. Osłabiony paluch nie jest już wystarczającym punktem oparcia podczas chodzenia. Pogarszająca się stabilizacja stopy oraz osłabione mięśnie prowadzą do powstawania zgrubień po wewnętrznej stronie stóp czy zmiany ustawienia kości śródstopia w stawie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany na stopach, zgrubienia skórne, wypukłości oznacza to, że masz źle dobrane buty.
Jak leczyć halluksy?
Jeśli zaobserwujesz pierwsze zmiany na stopach zgłoś się do lekarza. Wcześnie zdiagnozowanie wykrzywiania się palucha pozwala na powrót do normy. Zwykle lekarze zalecają wykonywanie odpowiednich ćwiczeń (np. podnoszenie za pomocą stopy woreczka wypełnionego ziarnem) lub umieszczanie między palcami silikonowych klinów. Na bolące halluksy przepisuje się specjalne plastry, które zmniejszają tarcie i ucisk zgrubień. Niektórzy stosują również takie zabiegi jak jonoforeza lub fonoforeza. Wykorzystuje się w nich prąd lub ultradźwięki do podania leków przeciwzapalnych przez skórę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze