Dźwięczne źródło pamięci
PAULA • dawno temuNajnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Northwestern University w Chicago udowadniają, że dźwięk w trakcie głębokiego snu może usprawniać naszą pamięć.
W trakcie badań, mających na celu zbadanie zależności między dźwiękiem a pamięcią przestrzenną (rodzaj pamięci formowanej na podstawie bodźców z otoczenia i bodźców z własnego poruszania się organizmu), pokazano uczestnikom 50 obiektów wraz z odpowiadającymi im dźwiękami, np. mruczenie kota.
Następnie puszczono niektóre z tych dźwięków w trakcie ich snu. Mimo że uczestnicy nie byli świadomi puszczanych im dźwięków, to w testach sprawdzających ich pamięć odnośnie tych obiektów i dźwięków, wypadali znacznie lepiej niż pozostali.
—Nasze badania jasno udowadniają, że umysł człowieka nie jest zamknięty nawet w trakcie głębokiego snu — twierdzi John Rudoy, pomysłodawca przeprowadzonych badań. — To czas, w trakcie którego nowe rzeczy zostają utrwalone w naszej pamięci. W czasie snu, ludzie mogą zapisywać na stałe w pamięci wszystko to, co działo się w ciągu dnia — co jedli na śniadanie, jakie programy oglądali w telewizji, z kim się widzieli itp. To właśnie w tym momencie nasz umysł decyduje, co zostanie zapamiętane lepiej, a co gorzej.
Puszczanie zaś dźwięków zasłyszanych wcześniej w momencie, gdy śpimy, pozwala na lepsze zapamiętanie całych sytuacji i wydarzeń.
Badania te są częścią większych badań, które mają na celu zgłębienie, jak wygląda proces zapamiętywania w trakcie snu. Już wcześniej wykazano, że mózg pracuje w trakcie snu — „przegląda” informacje nabyte w ciągu dnia i integruje je w nowonabytą wiedzę. Dzięki temu pamięć dnia minionego, po przebudzeniu się, jest zachowana.
Źródło: abczdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze