Podwiązanie jajowodów
BEATKA • dawno temuPodwiązanie jajowodów to zabieg chirurgiczny, który uniemożliwia kobiecie zajście w ciążę. Warto od razu zaznaczyć, że podobnie jak inne sposoby antykoncepcji, podwiązanie nie daje stuprocentowej gwarancji. Najczęściej jednak zabieg przynosi oczekiwane rezultaty, a kobiety są całkowicie pozbawiane płodności. Ze względu na to, że jest to dość radykalna ingerencja w organizm, zabieg odradza się kobietom, które pragną mieć w przyszłości dzieci i planują ciążę.
Na czym polega podwiązanie jajowodów?
Jajowody to ta część dróg rodnych kobiety, która pełni kluczową rolę podczas zachodzenia w ciążę. Jajowody umożliwiają bowiem prawidłową wędrówkę komórki jajowej do macicy. Zabieg podwiązania jajowodów polega na przecięciu i zablokowaniu ich drożności – na skutek tego kobieta nie może zajść w ciążę. Jaka jest skuteczność antykoncepcji? Tego typu metoda antykoncepcji jest jedną ze skuteczniejszych, choć nie można wykluczyć wyjątków. Po zabiegu kobieta traci całkowicie naturalne zdolności zajścia w ciążę. Wykonywane są też operacje odwracające skutki podwiązania, jednak rzadko kończą się one powodzeniem. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na zabieg należy być bezwarunkowo pewnym.
Jak przebiega zabieg podwiązania jajowodów? Istnieją dwie możliwości przeprowadzenia zabiegu. Pierwszą jest tradycyjna operacja chirurgiczna. Pacjentka poddawana jest wówczas znieczuleniu ogólnemu. Drugi sposób to metoda laparoskopowa wykonywana przy znieczuleniu miejscowym. Ta metoda jest zdecydowanie bezpieczniejsza dla kobiety, dla jej zdrowia i życia.
Kiedy przeprowadza się zabiegi podwiązywania jajowodów? W szczególnych wypadkach ma to miejsce u młodych kobiet. Operację wykonuje się najczęściej na życzenie pacjentki. Zwłaszcza gdy kobieta jest starsza, rodziła już dzieci, a kolejna ciąża może zagrozić jej życiu. W Polsce nie ma przepisów prawnych, które jednoznacznie zabraniałyby wykonywania zabiegu.
Konsekwencje podwiązania jajowodów
Z medycznego punktu widzenia zabieg podwiązania jajowodów nie wywołuje trwałych powikłań. Jedyne dolegliwości pojawiają się po operacji i są krótkotrwałe oraz przemijające. Uszczerbek nie pojawia się więc na zdrowiu fizycznym kobiety. Inaczej sprawa wygląda, jeśli pod uwagę weźmie się kobiecą psychikę. Panie, które poddały się temu zabiegowi, niejednokrotnie później żałowały swojej decyzji. Szczególnie silne wątpliwości pojawiają się wówczas, gdy kobieta wiąże się z nowym partnerem, z którym chciałaby mieć dziecko.
Podwiązanie jajowodów nie wpływa na jakość życia seksualnego, chyba że wcześniej przed zabiegiem kobietę paraliżował lęk na myśl o niechcianej ciąży. W takiej sytuacji, kobieta wolna od wcześniejszych obaw, może oddać się przyjemnościom i czerpać pełną radość z seksu. Zabieg podwiązania jajowodów powinien być traktowany jako ostateczna forma antykoncepcji ze względu na swoje nieodwracalne następstwa. Kobieta powinna dobrze przeanalizować swoją sytuację rodzinną i to, czy na pewno nie będzie chciała mieć więcej dzieci oraz fakt, w jaki sposób operacja wpłynie na jej kondycję psychiczną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze