Nowotwór jelita grubego
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuRak… Większość z nas przestaje czytać po tym słowie. Paraliżuje nas strach. Nie czytamy w obawie, że rozpoznamy u siebie jakieś objawy. Tak bardzo przeraża nas ta choroba, że wolimy się nie badać. Tłumaczymy się brakiem czasu na chodzenie do lekarza i czekanie w długich kolejkach do specjalisty albo brakiem pieniędzy. Jest jednak sposób na samodzielne sprawdzenie czy jesteśmy zdrowi. Test wykonany w domu.
Rak jelita grubego jest drugim zabójcą wśród nowotworów, po raku piersi u kobiet i raku płuc u mężczyzn. W Polsce diagnozowanych jest 12 tysięcy przypadków rocznie, z tego ponad połowa umiera! Dla porównania na raka szyjki macicy umiera dziennie 5 Polek, na raka jelita grubego 30 osób. Zachorowalność na raka jelita grubego, a więc okrężnicy, odbytnicy i odbytu, systematycznie wzrasta, średnio o 3% rocznie.
Rak jelita grubego pojawia się najczęściej w krajach wysoko rozwiniętych, jest związany ze specyfiką naszych czasów: stres, brak wysiłku fizycznego, zaparcia spowodowane dietą ubogą w naturalne witaminy, wapń i błonnik. Niestety świadomość Polaków na temat tej choroby jest niewielka, a profilaktyka na niskim poziomie. Dlatego większość zmian nowotworowych wykrywana jest w stadium rokującym niewielkie nadzieje. Zastraszający jest fakt, że ponad 80% Polaków nie zgłasza dolegliwości lekarzowi pierwszego kontaktu!
Tymczasem rak to nie wyrok śmierci. W większości wypadków wcześnie wykryty jest wyleczalny. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania tej chorobie jest profilaktyka. Badania kontrolne są najlepszą gwarancją naszego zdrowia.
Jeśli więc zauważymy u siebie któreś z następujących objawów:
bóle żołądka,uczucie ciężkości,wzdęcia,przedłużające się zaburzenia trawienia,zaburzenia w wypróżnianiu się,nagły spadek wagi,krew w stolcu.
powinniśmy jak najszybciej się zbadać. Samodzielnie i u lekarza.
W każdej aptece dostępne są testy do diagnozowania wielu chorób, w tym także raka jelita grubego. Badanie, które do tej pory można było wykonać tylko w specjalistycznym laboratorium, można teraz samodzielnie przeprowadzić w domu. Test jest tani (zaledwie kilkanaście złotych) i bardzo prosty w użyciu. Jest to badanie na krew utajoną w kale. Jeśli wynik testu okaże się dodatni, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Pamiętajmy, że profilaktyka to najskuteczniejsza metoda walki z rakiem. Aktywny tryb życia, dieta bogata w błonnik i witaminy oraz regularne badania zmniejszają ryzyko zachorowania. Badajmy się regularnie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze