Przyczyny powstawania cellulitu
OLGA CHOJNACKA • dawno temuProblem cellulitu dotyczy 80% kobiet. Mimo to traktowany jest on jedynie jako defekt kosmetyczny, a nie choroba, co wp艂ywa na brak dofinansowania do jego leczenia. Z wiekiem cellulit wyst臋puj臋 cz臋艣ciej, ale to wcale nie oznacza, 偶e nie znany jest m艂odym kobietom czy nawet dzieciom.
Objawy cellulitu:
zwi臋kszenie masy t艂uszczowej, kt贸ra widoczna jest na ramionach, biodrach, po艣ladkach, w dole brzucha lub na udach a偶 do kolan.twarda sk贸ra, na kt贸rej pojawiaj膮 si臋 grudki t艂uszczu. S膮 one widoczne pod sk贸r膮, a ich dotykanie sprawia b贸l. niewydolno艣膰 偶ylna.
Grudki pojawiaj膮ce si臋 na udach, brzuchu czy biodrach przypominaj膮 pomara艅cz臋, st膮d nazwa sk贸rka pomara艅czowa. By pozby膰 si臋 nieeleganckiego problemu, nale偶y pozna膰 prawdziwe przyczyny jego powstawania. A oto one:
zwi臋kszenie si臋 masy cia艂a - im wi臋ksze nape艂nienie kom贸r t艂uszczowych, tym bardziej widoczne ich uwypuklenie, a to z kolei wp艂ywa na powstanie pomara艅czowej sk贸rki,zmiana grubo艣ci sk贸ry, kt贸ra pojawia si臋 wraz z wiekiem. Up艂yw lat powoduje, 偶e sk贸ra jest coraz cie艅sza i pojawiaj膮 si臋 zmiany, kt贸rych wcze艣niej nie by艂o.zmniejszenie elastyczno艣ci sk贸ry - wraz z biegiem lat nasza sk贸ra przestaje by膰 elastyczna, a staje si臋 pomarszczona i zwiotcza艂a. To przyczynia si臋 do powstania cellulitu. Sprzyja temu zmiana produkcji hormon贸w. Du偶膮 rol臋 odgrywa r贸wnie偶 brak aktywno艣ci fizycznej oraz niew艂a艣ciwa piel臋gnacja sk贸ry.nieodpowiednie nawil偶enie sk贸ry - im mniej wody znajduje si臋 w g贸rnych warstwach sk贸ry, tym bardziej widoczne staj膮 si臋 komory t艂uszczowe.zaburzenia w ukrwieniu - gromadzi si臋 zbyt du偶a ilo艣膰 p艂yn贸w w tkance podsk贸rnej oraz dochodzi do obrz臋k贸w.obrz臋k tkanki t艂uszczowej.palenie papieros贸w - na艂贸g ten przyczynia si臋 do wyst膮pienia cellulitu, poniewa偶 powoduje zmian臋 grubo艣ci sk贸ry, kt贸ra pod wp艂ywem nikotyny staje si臋 o 25–40% cie艅sza. Poza tym sk贸ra jest mniej elastyczna, a to r贸wnie偶 wp艂ywa na efekt pomara艅czowej sk贸rki. ci膮偶a - po ci膮偶y sk贸ra bardzo si臋 zmienia, co wi膮偶e si臋 ze zmianami wagi cia艂a. Pojawia si臋 nie tylko cellulit, ale tak偶e rozst臋py. Poza wahaniami wagi niebagatelny wp艂yw maj膮 tak偶e zmiany hormonalne oraz wyst臋puj膮ca w ci膮偶y sk艂onno艣膰 do obrz臋k贸w. brak aktywno艣ci fizycznej - ograniczenie ruchu powoduje, 偶e gromadzimy zapasy t艂uszczu i przyczyniamy si臋 do s艂abszego ukrwienia sk贸ry. dziedziczenie tzw. 鈥瀦艂ej鈥 tkanki 艂膮cznej po cz艂onkach rodziny.
Co mo偶esz zrobi膰:
Zadbaj o odpowiedni膮 diet臋 opart膮 na du偶ej ilo艣ci warzyw. Unikaj natomiast t艂ustych mi臋s, w臋dlin, ser贸w, sos贸w, sma偶onych i m膮cznych da艅, a tak偶e konserw. Nie jest wskazane r贸wnie偶 spo偶ywanie soli, dlatego nale偶y j膮 ograniczy膰 do minimum. Podobnie jest z cukrem i s艂odkimi przysmakami, kt贸re wprowadzaj do swojego menu sporadycznie. Poza tym powinna艣 je艣膰 powoli, dok艂adnie prze偶uwaj膮c ka偶dy k臋s. Mi臋dzy posi艂kami zaleca si臋 picie w du偶ych ilo艣ciach wody oraz zielonej herbaty.
Uprawiaj 艂agodne sporty — szybki marsz, jazda na rowerze, narciarstwo, biegi narciarskie, joga, tai-chi, pilates. Zrezygnuj z palenia papieros贸w. Codziennie masuj cia艂o szczotk膮 do masa偶u, a nast臋pnie wcieraj w sk贸r臋 krem przeciw cellulitowi. Zanim udasz si臋 na specjalistyczn膮 konsultacj臋, przyk艂adaj kompresy nas膮czone naparem z brzozy, bluszczu i werbeny (1 gar艣膰 mieszanki na 陆 litra wody).
Aby walczy膰 z cellulitem, przede wszystkim nale偶y zlikwidowa膰 z艂e nawyki zar贸wno 偶ywieniowe, jak i te dotycz膮ce stylu 偶ycia. Szukaj膮c pomocy, mo偶esz skorzysta膰 z rad dietetyka, naturopaty, homeopaty czy kr臋garza lub kinezjologa.
Ten artyku艂 nie ma jeszcze komentarzy
Poka偶 wszystkie komentarze