Przyczyny powstawania rozstępów
DAMIESA • dawno temuWrzecionowate linie o białym zabarwieniu pojawiające się na takich częściach ciała jak uda, brzuch, pośladki, ramiona czy piersi to nie tylko urodowy defekt, który dotyczy zwykle kobiet w ciąży. Taka przypadłość dotyka także osoby uprawiające kulturystykę. Na tym jednak nie koniec. Problem ten jest bowiem znacznie bardziej rozległy, a przyczyny jego powstawania diametralnie różne. Warto więc znać je wszystkie, by wiedzieć jak ustrzec się przed tym nieestetycznym mankamentem i dowiedzieć się jakie zabiegi wykonaćna rozstępy.
Kto jest narażony na powstawanie rozstępów?
Tendencja do powstawania rozstępów jest zwykle dziedziczna. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że jeśli zmagała się z nimi matka, to jej córka w starszym wieku również będzie bardziej podatna na ich pojawianie się. Taka przypadłość może pokazać się zwłaszcza w okresie dojrzewania, kiedy ciało szybko się rozwija. Innym najczęściej wymienianym czynnikiem jest także okres ciąży czy stan tuż po urodzeniu dziecka. Skóra w tym czasie bardzo rozciąga się, dlatego dochodzi do zaburzenia jej struktury. Co ciekawe, u niektórych kobiet rozstępy mogą pojawić się dopiero po urodzeniu dziecka, kiedy to skóra na brzuchu jest zwiotczała i mało elastyczna. Za powstawanie rozstępów odpowiedzialny jest zwiększony poziom kortyzolu, czyli hormonu kory nadnerczy, zwany też hormonem stresu. Powoduje on upośledzenie fibroblastów, które zaczynają produkować włókna kolagenu i elastyny o mniejszej podatności na rozciąganie. Wskutek tego podczas wzrostu masy ciała dochodzi do zrywania sieci włókien, czego rezultatem jest pojawienie się na skórze białych lub czerwonych sieci linii. Warto wiedzieć, że powodem powstawania rozstępów może być także niewłaściwa dieta. Ta niskotłuszczowa, która powoduje nagłe chudnięcie, a której konsekwencją jest często efekt jojo, sprawia, że wahania wagi ciała znacznie zwiększają ryzyko uwidocznienia się rozstępów. Ponadto, ryzyko ich pojawienia się zwiększa się również u osób przyjmujących leki steroidowe lub antykoncepcję hormonalną. Problem także może przypomnieć o swoim istnieniu w okresie menopauzy.
Profilaktyka przeciw rozstępom
Metod pozbywania się takiego defektu skórnego jest sporo, więc jest w czym wybierać. Można zdecydować się na ich usuwanie laserem czy za pomocą mikrodermabrazji. Kiedy to nie przynosi efektów, ostatecznością jest ich pozbywanie się operacyjne, czyli wycięcie kawałka skóry dotkniętego rozstępami. Zamiast jednak leczyć skutki, warto wiedzieć co robić, aby zapobiegać ich pojawieniu się. Sposób na rozstępy to przede wszystkim dieta. Powinna więc być bogata w witaminy A i E, które zapewniają dobrą kondycję skóry i na dłużej utrzymują jej młodzieńczy wygląd. Składnikiem pokarmowym, który zbawiennie będzie działać na aktywność i prawidłowe funkcjonowanie fibroblastów jest soja. Warto także zaopatrzyć się w kosmetyki, które w składzie mają jej wyciąg. Bardzo ważna jest też wnikliwa obserwacja skóry. Rozstępy w pierwszej fazie rozwoju, czyli te o różowym lub fioletowym zabarwieniu dużo łatwiej jest wyleczyć, niż te, które zdążyły już na dobre „zadomowić” się na ciele.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze