Jak zapobiegać rozstępom?
DAMIESA • dawno temuBiałe lub czerwone linie pojawiające się na najbardziej narażonych na tycie obszarach ciała, takich jak uda, biodra czy brzuch potrafią wprawić kobiety w duże kompleksy. Taki defekt skórny jest dziedziczny, ale może być także wynikiem niewłaściwego odchudzania czy nagłego wzrostu masy ciała. Czynnikiem, który jednak najczęściej wymienia się poruszając temat rozstępów jest okres ciąży. Jak przeciwdziałać tej brzydkiej dolegliwości i co robić, gdy na profilaktykę jest już za późno i trzeba raczej zmierzyć się ze skutkami ich pojawienia się?
Jak zapobiegać rozstępom?
Chcąc uniknąć tego nieestetycznego problemu skórnego należy poznać wroga i przyczyny jego aktywności. Choć ta przypadłość jest często dziedziczna, to jednym z powodów jej powstawania jest stosowanie "cudownych" i często bardzo restrykcyjnych diet, które umożliwiają ekspresowe chudnięcie. Takie metody mogą często kończyć się tym, że po skończonej kuracji ciało ze zdwojoną siłą powraca do wcześniejszych rozmiarów, co powoduje rozciąganie się skóry i jej pękanie, co skutkuje pojawieniem się na jej powierzchni białych bądź czerwonawych linii. Takie wahania wagi przyczyniają się też do tego, że ciało traci swoją elastyczność. Co ważne, warto wiedzieć o tym, że wróg zazwyczaj atakuje „po cichu”, co sprawia, że rozstępy często uwidaczniają się dopiero po jakimś czasie. Receptą na ich uniknięcie jest więc utrzymywanie masy ciała na stałym poziomie. Warto także wyposażyć się w kosmetyki bogate w witaminę A czy E, które działają przeciwrodnikowo. Przydadzą się też produkty wzmagające produkcję kolagenu i elastyny.
Jak zredukować widoczność rozstępów?
Ich pojawienie się często zwiastuje swędzenie czy pieczenie skóry. W czasie ciąży, kiedy brzuch z dnia na dzień dosłownie „rośnie w oczach” z góry można sobie założyć, że powstanie rozstępów jest prawie nieuniknione. Skóra w tym czasie bardzo rozciąga się, więc kobiety, których ta przypadłość nie atakuje to wyjątki i prawdziwe szczęściary. W kwestii używania kosmetyków redukujących ich widoczność warto polecić się lekarza prowadzącego, bo niektóre z nich mogą być niewskazane w czasie ciąży. Preparaty rozjaśniające rozstępy działają na zasadzie pobudzania i tworzenia nowych włókien kolagenu i elastyny. Po jakimś czasie systematycznego wcierania kosmetyku w skórę (najlepiej dwa razy dziennie: rano i wieczorem) można zauważyć pierwsze efekty. Aplikacja powinna odbywać się na zasadzie masażu, który pobudzi krążenie, a co za tym idzie spowoduje, że składniki specyfiku lepiej się wchłoną. Jeśli domowa pielęgnacja nie wystarcza, warto oddać się w ręce specjalisty. Gabinety kosmetyczne oferują wiele zabiegów mających na celu szybkie usuwanie tego nieestetycznego problemu skórnego i jednoczesne zapobieganie jego nawrotom. Sposób na rozstępy to np. mikrodermbrazja, która za pomocą kryształków diamentu usunie martwe komórki naskórka i wygładzi ciało, sprawiając, że jego koloryt będzie bardziej ujednolicony, a widoczność rozstępów stanie się wyraźnie mniejsza. Inną metodą jest także mezoterapia. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry preparatem zawierającym kwas salicylowy, który ją napina i powoduje redukcję białych linii. Dobre efekty przynosi także usuwanie rozstępów laserem czy peelingiem z użyciem kwasów. Rezultatem takich metod jest rozjaśnienie skóry oraz likwidacja przebarwień.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze