Rozstępy – jak powstają i dlaczego??
MARTA MALARSKA • dawno temuRozstępy najprościej mówiąc są bliznami. Tak jak blizny zbudowane są z tanki łącznej i mają inną strukturę niż otaczająca je skóra.
Rozstępy są to wąski pasma zwłókniałej tkanki łącznej różniące się strukturą i kolorem od otaczającej je skóry. Powstają na skutek intensywnego rozciągnięcia skóry w krótkim okresie czasu(szybki przyrost masy mięśniowej lub tłuszczowej, ciąża).
W powstawaniu rozstępów biorą udział dwa mechanizmy:
1) hormonalny i
2) mechaniczny.
W pierwszym , na skutek zmian hormonalnych (ciąża, choroba Cushinga, leki sterydowe) dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny (białek nadających skórze sprężystość) i tym samym do zanikania struktury skóry właściwej.
Przyczyną mechaniczną powstawania rozstępów jest ścieńczenie naskórka na skutek rozciągnięcia skóry i w konsekwencji utrata jego ciągłości.
Powstałe ubytki zastępowane są pasmami tkanki łącznej.
Na początku tego procesu powstają ciemnoczerwone pasma o szerokości i długości kilku milimetrów. Z czasem te pasma bledną a skóra w tym miejscu staje się wiotka, lekko pomarszczona, zapadnięta. Obszary skóry pokryte nieelastycznym rozstępami tracą swoją sprężystość i napięcie, co w znacznym stopniu wpływa na sylwetkę i wygląd.
Obszarami ciała najbardziej narażonymi na powstawanie rozstępów są brzuch, pośladki, piersi, uda i ramiona. Najbardziej podatne są kobiety o jasnych lub rudych włosach i jasnej karnacji oraz osoby uprawiające kulturystykę.
Rozstępom można zapobiegać oraz je skutecznie leczyć.
Autor: lek. med. Urszula Brumer
http://medycynaurody.pl/
Zdjęcie: http://www.flickr.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze