Doceń marchew
OLGA CHOJNACKA • dawno temuJedli ją już 3 000 lat temu na terenach obecnej Szwajcarii, ale wtedy niczym nie przypominała współczesnej pomarańczowej marchewki, była czarna i łykowata. Obecny, pomarańczowy kolor jest znany dopiero od XIX wieku. Nasi przodkowie od dawna cenili jej właściwości lecznicze. Uważano, że uśmierza ból, odrobacza, poprawia apetyt i aktywność seksualną, jest moczopędna i niezbędna by pozbyć się kamieni w nerkach.
Legenda głosi, że marchew była kiedyś biała. Swój wygląd zmieniła pod wpływem nagannego zachowania kapusty. Marchew słynąca ze swojej skromności zawstydziła się i zaczerwieniła na zawsze. Inna legenda opowiada o zmianie koloru marchwi z powodu padających na nią kropli krwi dotkliwie pobitej przez rzymskich żołnierzy dziewczyny o imieniu Maria, która nie chciała wyprzeć się Chrystusa.
Wartości odżywcze
Najwięcej witamin jest w rdzeniu marchwi, czyli w tej najbardziej pomarańczowej, soczystej środkowej jej części. Marchew zawiera prowitaminę A, która ma działanie przeciwutleniające, a tym samym przeciwrakowe. Beta-karoten wraz z witaminą C chroni przed wolnymi rodnikami. Karoten korzystnie wpływa na wzrok, odporność i ładny wygląd cery. Im bardziej intensywny pomarańczowy kolor marchewki, tym więcej w niej beta-karotenu. Ponadto warzywo zawiera 90 % wody, około 7 % węglowodanów, 1 % białek, 0,2 % tłuszczów, 1 % celulozy oraz 1% składników mineralnych: sód, potas, wapń, magnez, żelazo, miedź, cynk, kobalt, mangan, fosfor, fluor, jod, a także witaminy E, K, B1, B2, B6 i kwasy: foliowy, szczawiowy, nikotynowy, owocowy, pantotenowy. 100 g marchwi to tylko 34 kcal.
Właściwości marchwi:
wzmacnia włosy i paznokcie,uelastycznia, wygładza i nawilża skórę,działa przeciw anemii,oczyszcza krew,działa mlekopędnie,goi rany,działa wykrztuśnie,usuwa robaki,pomaga w chorobach wątroby, żołądka, jelit, w nietrzymaniu moczu (brać szczyptę nasion 3 razy dziennie),pomaga osobom mającym trudności ze spokojnym snem (pić rano i wieczorem 50–500 g soku),leczy nerki, artretyzm i stany przedrakowe (pić 1 litr soku dziennie z dodatkiem pół litra selera,działa przeciwbiegunkowo (dzieciom — utarte pół kilograma marchwi gotować w litrze wody przez godzinę. Po przecedzeniu uzupełnić poziom wody do litra),działa leczniczo na liszaje i wrzody (stosować wywar z korzenia lub świeżych liści),utrwala zapachy w przemyśle kosmetycznym.
Marchew jako środek odrobaczający
W marchwi znajduje się olejek eteryczny, który wpływa na mięśnie pasożytów jelitowych — owsików i glist ludzkich. Olejek podrażnia je, powodując ich „ucieczkę”. Częste picie soku z marchwi paraliżuje robaki, które łatwo mogą być wydalone. Dotyczy to tych owsików, które znajdują się w dolnej części jelita grubego. Marchew jest najmniej szkodliwym środkiem na odrobaczenie. Stosując tę kurację, należy pamiętać o właściwej higienie, gdyż jaja owsików przyczepiają się do ciała w okolicy odbytu. Powoduje to nieprzyjemne swędzenie. Drapiąc się, a następnie biorąc jedzenie do ust, czyli niestosując odpowiedniej higieny, przenosimy owsiki do żołądka.
Przed przygotowaniem soku z marchwi należy ją poddać blanszowaniu, czyli umieszczoną na sicie zanurzyć na 10 minut w gotującej, osolonej wodzie.W marchwiowej kuracji odrobaczającej dzieciom w ciągu dwóch pierwszych dni podajemy startą marchew w ilości, jaką będą mogły spożyć. Poza tym powinny wypijać ¼ litra soku z marchwi na śniadanie.
Marchew można spożywać w celu ochrony przed pasożytami, zwłaszcza udając się na wakacje do krajów południowych.
Na co zwrócić uwagę podczas kupowania marchwi?
Marchew powinna być świeża i twarda, o intensywnej pomarańczowej barwie. Kupowana w pęczkach powinna mięć świeżą jasnozieloną natkę. Marchew z atestem, czyli mająca w swojej nazwie „ekologiczny” oraz „certyfikat” to gwarancja, że rosła na żyznej glebie, z dala od ruchliwej ulicy lub zakładów przemysłowych i była nawożona naturalnie. Taka jest najzdrowsza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze