Zobacz, dlaczego nie powinnaś liczyć kalorii na diecie

10. Liczyć czy nie?Codzienne liczenie kalorii może być bardzo pracochłonne i uciążliwe. Poza tym, wbrew pozorom kontrola zawartości kalorycznej każdego posiłku wcale nie jest taka dobra. Zastanawiasz się, dlaczego?
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. Liczyć czy nie?
Codzienne liczenie kalorii może być bardzo pracochłonne i uciążliwe. Poza tym, wbrew pozorom kontrola zawartości kalorycznej każdego posiłku wcale nie jest taka dobra. Zastanawiasz się, dlaczego?

9. Kaloria kalorii nierównaZamiast pełnowartościowego posiłku na II śniadanie postanawiasz zjeść ciastko o tej samej wartości kalorycznej? Niestety słodycze stanowią całkowicie bezwartościowy produkt dla twojego organizmu, który obfituje jedynie w niezdrowy cukier. Ponadto, często zawierają one w składzie spore ilości tłuszczy, które sprzyjają nadwadze.

9. Kaloria kalorii nierówna
Zamiast pełnowartościowego posiłku na II śniadanie postanawiasz zjeść ciastko o tej samej wartości kalorycznej? Niestety słodycze stanowią całkowicie bezwartościowy produkt dla twojego organizmu, który obfituje jedynie w niezdrowy cukier. Ponadto, często zawierają one w składzie spore ilości tłuszczy, które sprzyjają nadwadze.

8. Ciężko o precyzjęSkąd możesz wiedzieć czy banan, którego właśnie spożywasz ma 100 kalorii? Być może trafił się tobie właśnie pokaźny owoc, którego wartość kaloryczna będzie zdecydowanie większa, np. 150-200kcal.
Zdjęcie autorstwa Photoman / CC BY

8. Ciężko o precyzję
Skąd możesz wiedzieć czy banan, którego właśnie spożywasz ma 100 kalorii? Być może trafił się tobie właśnie pokaźny owoc, którego wartość kaloryczna będzie zdecydowanie większa, np. 150-200kcal.

7. WażenieBez wątpienia, ważenie każdego produktu spożywczego to jeden z ważniejszych elementów obliczania jego wartości kalorycznej. W końcu gramatura owoców jednego gatunku może być różna, a wtedy inna wartość kaloryczna każdego z nich. Niestety nieustanne ważenie pochłania wiele czasu. Nie myślałaś może o tym, aby zamiast tego poświęcić ten czas na ćwiczenia fizyczne?
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

7. Ważenie
Bez wątpienia, ważenie każdego produktu spożywczego to jeden z ważniejszych elementów obliczania jego wartości kalorycznej. W końcu gramatura owoców jednego gatunku może być różna, a wtedy inna wartość kaloryczna każdego z nich. Niestety nieustanne ważenie pochłania wiele czasu. Nie myślałaś może o tym, aby zamiast tego poświęcić ten czas na ćwiczenia fizyczne?

6. Kalorie nie mówią o wartości odżywczej danego produktuW trakcie diety polegającej na znaczącym ograniczeniu kalorii spożywanych w ciągu dnia, często nie zwracamy uwagi na składniki odżywcze zawarte w produktach spożywczych. To z kolei często skutkuje niedoborami witamin czy mikroelementów w organizmie.

6. Kalorie nie mówią o wartości odżywczej danego produktu
W trakcie diety polegającej na znaczącym ograniczeniu kalorii spożywanych w ciągu dnia, często nie zwracamy uwagi na składniki odżywcze zawarte w produktach spożywczych. To z kolei często skutkuje niedoborami witamin czy mikroelementów w organizmie.

5. Ograniczenie kalorii wcale nie musi prowadzić do utraty wagiKażdy organizm jest inny i ma określone zapotrzebowanie na kalorie dostarczane wraz z pożywieniem. W celu uzyskania redukcji wagi konieczne jest zredukowanie ok. 300-500 kalorii każdego dnia. Skąd wiesz czy ograniczyłaś dostateczną ilość kalorii? A może twoja dieta jest zbyt restrykcyjna? Niestety niepożądaną konsekwencją tego może być efekt jo-jo.

5. Ograniczenie kalorii wcale nie musi prowadzić do utraty wagi
Każdy organizm jest inny i ma określone zapotrzebowanie na kalorie dostarczane wraz z pożywieniem. W celu uzyskania redukcji wagi konieczne jest zredukowanie ok. 300-500 kalorii każdego dnia. Skąd wiesz czy ograniczyłaś dostateczną ilość kalorii? A może twoja dieta jest zbyt restrykcyjna? Niestety niepożądaną konsekwencją tego może być efekt jo-jo.

4. Etykiety produktów spożywczych nie są wcale takie dokładneCzy wiedziałaś, że etykiety dotyczące wartości kalorycznej danego produktu spożywczego nigdy nie są w 100% dokładne? To z kolei może sprawić, że nieświadomie będziesz dostarczać organizmowi zbyt dużo lub zbyt mało kalorii.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

4. Etykiety produktów spożywczych nie są wcale takie dokładne
Czy wiedziałaś, że etykiety dotyczące wartości kalorycznej danego produktu spożywczego nigdy nie są w 100% dokładne? To z kolei może sprawić, że nieświadomie będziesz dostarczać organizmowi zbyt dużo lub zbyt mało kalorii.

3. Krótka droga do obsesjiWyobrażasz sobie spotkanie w gronie przyjaciół oraz siebie ważącą każdy produkt spożywczy i przeliczającą jego wartość kaloryczna? Prawdopodobnie każdy z twoich znajomych pomyślałby, że masz na tym punkcie obsesję.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

3. Krótka droga do obsesji
Wyobrażasz sobie spotkanie w gronie przyjaciół oraz siebie ważącą każdy produkt spożywczy i przeliczającą jego wartość kaloryczna? Prawdopodobnie każdy z twoich znajomych pomyślałby, że masz na tym punkcie obsesję.

2. A co jeśli nie znasz wartości kalorycznej danego produktu?Nie każda żywność posiada na opakowaniu etykietę mówiącą o jej wartości kalorycznej i odżywczej. Co zrobisz w tej sytuacji? Zrezygnujesz z jedzenia tej grupy produktów nawet jeżeli są one zdrowe i smaczne?

2. A co jeśli nie znasz wartości kalorycznej danego produktu?
Nie każda żywność posiada na opakowaniu etykietę mówiącą o jej wartości kalorycznej i odżywczej. Co zrobisz w tej sytuacji? Zrezygnujesz z jedzenia tej grupy produktów nawet jeżeli są one zdrowe i smaczne?

1. Skuteczne sposoby na utratę wagi ciałaOgraniczenie liczby kalorii dostarczanych do organizmu może stanowić metodę wspomagania walki z nadmiernymi kilogramami ciała. Najważniejsza jest jednak regularna aktywność fizyczna i racjonalna dieta.

1. Skuteczne sposoby na utratę wagi ciała
Ograniczenie liczby kalorii dostarczanych do organizmu może stanowić metodę wspomagania walki z nadmiernymi kilogramami ciała. Najważniejsza jest jednak regularna aktywność fizyczna i racjonalna dieta.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Sławne osoby, które zawdzięczają swoją energię... drzemce Dlaczego wapń jest taki ważny? Jak mieć zdrowsze serce? Piękne trzydziestoletnie Cztery sposoby na ograniczenie ilości oleju zużywanego do przygotowania posiłków Skuteczny podryw przez Internet Współżycie w ciąży Pozycje jogi Jak wydłużyć stosunek płciowy? Syndrom dnia poprzedniego Zdrowa kolacja Twoje dziecko męczy kolka?

Popularne w tym tygodniu:

Gdy wargi sromowe mniejsze… są duże! Poród zmienia miejsca intymne!