Najbardziej kaloryczne potrawy
KAROLINA • dawno temuSmażone frytki z sosem, słodkie pączki, czekoladowe batoniki, torty z kremem – które z tych produktów kryją największą ilość kalorii? Czy ich jedzenie jest wskazane? Co trzeba zrobić, aby spalić wartość energetyczną dostarczaną przez jednego pączka? Czy można sobie pozwolić na słodycze w trakcie diety odchudzającej? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź, zapoznając się z poniższym artykułem.
Co to są kalorie?
Kalorie to pojęcie stosowane przez niemal wszystkich. Liczą je ci, którzy już schudli i starają się utrzymać osiągniętą wagę, jak i ci, którzy dopiero planują pozbycie się kilku zbędnych kilogramów. Ilość kalorii w produktach jest coraz częściej określana na opakowaniu, choć nie zawsze zadajemy sobie trud ich przeliczenia w stosunku do całości zjadanej przez nas porcji. Z drugiej strony nie do końca wiemy, czym są mityczne kalorie, i na jakiej podstawie określa się ich wartość.
Otóż kaloria to wielkość fizyczna określająca wartość energetyczną produktu, jaką przyswaja organizm w procesie trawienia. To taka wielkość, dzięki której można zwiększyć temperaturę 1 kilograma wody o 1 °C. Kaloryczność produktów określana jest zazwyczaj przez symbol: kcal, który w badaniach fizycznych i chemicznych określa ilość kilokalorii w odróżnieniu od kalorii, będącej jednostką tysiąc razy mniejszą. W dietetyce przyjęło się operowanie kilokaloriami i określanie ich mianem kalorii, co prowadzi do niejednoznaczności terminologicznej. Na produktach spożywczych można także spotkać się z wielkością kilodżul posiadającą symbol kJ, która oznacza pracę, jaka wykonana została z siłą 1 N i polegała na przesunięciu punktu o jeden metr w kierunku zgodnym z kierunkiem działania siły. To mniej popularna w dietetyce wartość, gdyż tabele kaloryczne zazwyczaj opierają się na wartościach określanych w kilokaloriach zwanych kaloriami.
Po uświadomieniu sobie, czym są kalorie, możemy zapoznać się z posiłkami, których jedzenie niewątpliwie nie ułatwi nam zrzucenia kilku zbędnych kilogramów.
Najbardziej kaloryczne jedzenie
Zanim przedstawione zostaną dania zawierające największą ilość kalorii, należy przypomnieć, że niezdrowe jedzenie to takie, które nie tylko dostarcza organizmowi ogromną ilość energii, ale też nie zawiera niezbędnych do właściwego funkcjonowania witamin i minerałów. Warto zdać sobie sprawę z tego, że lepiej jest zjeść banana niż porcję frytek o tej samej wartości energetycznej.
Do najbardziej tuczących potraw zaliczamy: boczek wieprzowy (517 kcal), boczek wędzony (477 kcal), cheesburgery, frytki, szarlotkę, dużą colę – 1 zestaw (1200 kcal), chipsy ziemniaczane (522 kcal), czekoladę mleczną z wiśniami – 1 tabliczka (577 kcal), draże arachidowe (547 kcal), fish and chips – 1 porcja (651 kcal), hamburgery (510 kcal), kiełbasę husarską (462 kcal), lukier (628 kcal), margarynę (720 kcal), omlet z dodatkami (700–800 kcal), orzechy laskowe (634 kcal), ser mascarpone (480 kcal), szpik (822 kcal), tran (900 kcal).
Największym błędem jest łączenie powyższych produktów w zestawy, bowiem dostarczają ogromne pokłady kalorii, których nie sposób spalić. Przykładem mogą być zestawy serwowane w restauracjach typu fast food, które zaspokajają niemal całe dzienne zapotrzebowanie energetyczne lub samodzielne połączenia smażonego na oleju boczku z majonezem.
Najszybciej spala się kalorie podczas godzinnego treningu biegania, pływania, jazdy konnej, ćwiczeń na siłowni, co nie oznacza jednak, że szybko spalimy dostarczoną energię. Aby pozbyć się kalorii zawartych w 100 gramach zjedzonych chipsów, musimy spędzić godzinę czasu na intensywnych ćwiczeniach aerobic.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze