Biegnij po zdrowie
JADWIGA OLCZAK • dawno temuAby mieć piękne ciało, należy zadbać również o umysł. Odpowiednia dieta, trening mięśni oraz właściwe podejście sprawiają, że ciało staje się piękne. Tymczasem nasz styl życia wpływa nie tylko na zdrowie, ale i samopoczucie, a więc nastrój, pogodę ducha. Jeżeli należycie o siebie dbamy, stajemy się spokojni i radośni.
Zdaniem Anety Czerwonogrodzkiej Senczyny, dietetyka Sante, specjalisty w zakresie żywienia człowieka i dietetyki Na prawdziwie zdrowy styl życia składa się wiele czynników. Dieta z pewnością warunkuje go w bardzo dużym stopniu. To, jak się czujemy i funkcjonujemy, w znacznej mierze zależy od właściwego doboru produktów do naszego jadłospisu. Dbajmy o nasze ciało i „nie torturujmy” go poprzez rzadkie, a obfite, ciężkostrawne i bardzo często pozbawione wartości odżywczej posiłki. Równie istotny jest ruch: nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. Poza tym nie zapominajmy o pozytywnym myśleniu i skutecznym radzeniu sobie ze stresem, który zdecydowanie jest wrogiem zdrowego stylu życia.
Dieta
Chcąc zadbać o właściwe odżywianie, musimy zapewnić organizmowi dużą ilość warzyw i owoców. Dużą rolę odgrywają także ryby, frutti di mare oraz produkty zawierające błonnik np. otręby. Otręby poprawiają stan naszego zdrowia. Już niewielka ich ilość, bo 2–3 łyżki dziennie wystarczą, aby czuć się lepiej. Wskazane są głównie osobom mającym problemy z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu oraz cukru we krwi, a także kłopoty z układem pokarmowym. Poza tym otręby zawierają dużo witamin z grupy A i B oraz makro- i mikroelementów, a także fosfor, potas, cynk, magnez oraz wapń. Jedząc otręby, szybko odczuwamy uczucie sytości, gdyż pęcznieją w żołądku, co sprawia, że maleje łaknienie. To z kolei przyczynia się do utraty zbędnych kilogramów. Warto również pamiętać, aby w swoim codziennym menu uwzględnić oleje roślinne kosztem rezygnacji z tłuszczów zwierzęcych. Poza tym powinno zrezygnować się z tłustego mięsa oraz alkoholu i produktów zawierających sztuczne składniki. Wybierając się na zakupy, dobrze jest zarezerwować sobie trochę czasu, aby spokojnie zapoznać się z informacjami na etykiecie. Kupując tylko zdrowe produkty, należycie dbamy o siebie i zapewniamy sobie właściwą ochronę.
Właściwa dieta to nie tylko odpowiednie jedzenie, ale także nawadnianie organizmu. Zaleca się wypijanie w ciągu dnia około 2 litrów wody, najlepiej niegazowanej.
Poza tym starajmy się przestrzegać spożywania posiłków o stałych porach 4–5 razy dziennie, bez podjadania pomiędzy nimi. W przeciwnym razie wygłodzony żołądek jest w stanie przyjąć dwukrotnie więcej pokarmu niż zazwyczaj.
Sport
Sprawność fizyczna zapewnia nam zdrowie oraz dobre samopoczucie. Najtańszym, najprostszym sposobem zadbania o kondycję fizyczną jest bieganie. Wystarczy tylko odrobina chęci i wytrwałości, a zysk jest ogromny. Nie tylko tracimy zbędne kilogramy, ale także wzmacniamy odporność naszego organizmu. Biegając, uruchamiamy większość mięśni: nóg, pośladków, brzucha, pleców i ramion. Poza tym bieganie pozwala nam rozładować stres i zapewnia dobry sen. Można tu odnaleźć także korzyści społeczne, gdyż jest to dobry sposób na zawarcie nowych znajomości.
Decydując się na ten rodzaj sportu, dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie, sportowe, wygodne obuwie oraz strój przylegający do ciała, aby zmniejszyć opór powietrza. Biegać powinniśmy po równej nawierzchni, jednak nie po asfalcie. Starajmy się stopniowo przyzwyczajać do dłuższych dystansów, aby zbytnio się nie przeforsować. Zbyt duże wyzwanie dla naszych mięśni może wywołać zakwasy, które są wynikiem wzrostu ilości kwasu mlekowego w mięśniach po zbyt dużym wysiłku fizycznym. Zakwasy można „rozchodzić”. Innym sposobem na nie jest ciepły prysznic, a następnie intensywny masaż. Po jakimś czasie dłuższe bieganie nie będzie wywoływało tych przykrych dolegliwości, gdyż organizm przyzwyczai się do wysiłku fizycznego. Podczas biegania należy pamiętać o właściwym kontrolowaniu oddechu. Gdy jest on regularny, nie męczymy się zbyt szybko, a mięśnie mają siłę pracować. Musimy wciągać powietrze do płuc nosem, a wypuszczać ustami. Większa ilość tlenu dostarczona organizmowi podczas biegania zapewnia większą dawkę energii, lepsze ukrwienie mózgu, poprawę wydolności serca i płuc. Biegając, nie tylko spalamy kalorie, ale również rzeźbimy mięśnie.
Ruch połączony ze zdrową dietą zapewnia nieocenione korzyści, dlatego warto przemyśleć zmianę stylu życia.
Źródło: Sante
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze