Dlaczego dziąsła krwawią?
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuKrwawienie dziąseł to problem co drugiej osoby. Niestety, często bagatelizujemy zapalenie dziąseł, które nieleczone grozi parodontozą, a ta stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla stanu zębów, ale i całego organizmu.
Jest wiele powodów krwawienia zębów, dlatego należy jak najszybciejumówić się na wizytę do lekarza. Może być ono objawem choroby niemającej nic wspólnego z zębami: cukrzycy, tarczycy, wątroby. To takżeskutek niedoboru witamin C i K, zaburzeń hormonalnych, chorób krwi, anawet efekt uboczny przyjmowania niektórych leków. Gdy zapaleniedziąseł powstaje w wyniku problemów w jamie ustnej, przyczyn takżemoże być wiele.
— Jedna z nich to bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami. Kolejny -nieprawidłowo założone plomby zwłaszcza w okolicach przyszyjkowych,które będą wywoływać stan zapalny. Na czarnej liście znajdą siętakże nieszczelne lub uciskające na dziąsła uzupełnienia protetyczne– mosty i korony ceramiczne. Najczęściej jednak krwawienie dziąsełto efekt niewłaściwej higieny – i to zarówno niedostatecznej, jak izbyt intensywnej. – mówi Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog zUnident Union Dental Spa.
Na zapalenie dziąseł ogromny wpływ ma agresywne mycie zębów, copowoduje podrażnianie i uszkadzanie dziąseł. Można to zaobserwować,przyglądając się swojej szczoteczce do zębów. Jeżeli w ciągu trzechmiesięcy używania, jej główka zmieni kształt, oznacza to, że myjeszzęby zbyt mocno. Brak właściwej higieny także niekorzystnie oddziałujena dziąsła, gdyż sprzyja gromadzeniu się bakterii, które wpołączeniu ze śliną i resztkami jedzenia tworzą płytkę bakteryjnąosadzającą się wzdłuż linii dziąseł. — Jeżeli płytka nie jestusuwana, ulega mineralizacji i tworzy porowaty kamień nazębny, na którymznów gromadzi się płytka. Taki kamień wnika pod dziąsła i odpycha jeod korzeni. – wyjaśnia stomatolog.
Pojawia się więc wrażliwość na ból, który poza nieprzyjemnymzapachem i krwawieniem sygnalizuje zapalenie dziąseł. Przykry zapach zust to skutek działania bakterii występujących na kamieniu nazębnym.Przeniesienie się infekcji z dziąseł na przyzębie może grozićchwianiem się zębów, a nawet ich wypadaniem. Parodontoza jestniebezpieczna nie tylko dla stanu zdrowia zębów, ale i dla całegoorganizmu, ponieważ nieleczona może przyczynić się do wystąpieniacukrzycy typu II, chorób serca i całego układu krążenia. Kobiety wciąży cierpiące na parodontozę rodzą często dzieci o niskiej masieurodzeniowej.
Aby w odpowiednim czasie zapobiec kłopotom z dziąsłami, należywłaściwie je myć, używać nici dentystycznych oraz odpowiedniej pasty.Zalecane są także płukanki antyseptyczne oraz maści na miejsca objętechorobą. Gdy stan zapalny dotyczy wyłącznie dziąseł, konieczne jestusunięcie kamienia oraz osadu w gabinecie stomatologicznym.W przypadku infekcji występującej na tkankach przyzębia należy usunąćkamień już nie tylko z zębów, ale też z korzeni i kieszonek zębowych. Zabieg ten wykonywany jest przez chirurga. Od pewnego czasu zasprawą technologii Vector można uniknąć interwencji chirurgicznej.— Nieinwazyjnie, bo za pomocą ultradźwięków urządzenie oczyszczakieszonki zębowe ze szkodliwej flory bakteryjnej, wypełnia kanalikizębinowe odwrażliwiającym hydroksyapatytem oraz poleruje korzeń,dzięki czemu dziąsło zyskuje nowy przyczep. – tłumaczy IwonaGnach-Olejniczak.
Gdy dojdzie do zaniku kości czy więzadeł, trzeba je odbudować, abyuratować zęby, i pomoc chirurgiczna jest w tym wypadku niezbędna. Abyjednak uniknąć kłopotów, a przede wszystkim bólu, dbaj o swojedziąsła i nie lekceważ pierwszych niepokojących objawów.
Źródło: Unident Union Dental Spa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze