Rozstępy po ciąży
BEATKA • dawno temu • 6 komentarzyCiało po ciąży ulega zmianie. Dodatkowe kilogramy, rozstępy i rozciągnięta skóra mogą budzić w kobiecie przerażenie. Rozstępy po ciąży to dość częsta przypadłość. Można próbować im przeciwdziałać, choć pielęgnacja skóry nie daje gwarancji, że rozstępy się nie pojawią. Rozstępy w ciąży lokalizują się głównie na brzuchu kobiety ciężarnej. Niemniej jednak można próbować im zapobiegać lub zmniejszać już istniejące. Pomocne będą: odpowiednia dieta, pielęgnacja ciała oraz kosmetyki na rozstępy.
Skąd rozstępy w ciąży?
Rozstępy w ciąży powstają na skutek rozciągania tkanek. Rosnące dziecko potrzebuje coraz więcej miejsca, więc napiera na brzuch mamy, powodując jego rozciąganie. Skóra jest dość elastyczna, niestety w pewnym momencie rozciągnięcia nie wytrzymuje i pęka. Powstawanie rozstępów bywa uwarunkowane genetycznie. Częściej jednak za ich pojawienie odpowiadają niewłaściwa pielęgnacja skóry i zła dieta. W każdym razie, nawet jeżeli nasza skóra ma słabą kondycję, można zabezpieczyć ją tak, żeby zmiany skórne były jak najmniejsze.
Pod wpływem rozciągania skóry, włókna kolagenowe nie wytrzymują. A to właśnie one decydują o elastyczności skóry. Włókna kolagenowe składają się w większej części z białek. Jeżeli w organizmie dojdzie do niedoborów białek, włókna kolagenowe tracą na wytrzymałości. Rozstępy tworzą się też częściej u osób, które żyją w długotrwałym stresie. Hormon stresu, kortyzol, osłabia kolagen. Ponieważ kobiety w ciąży nie powinny się denerwować, należy unikać sytuacji stresujących.
Sposoby na rozstępy
Jak najlepiej zadbać o skórę w ciąży? Pomocne będą kosmetyki i masaże. Kremy na rozstępy powinny zawierać składniki wzmacniające włókna kolagenowe i elastynowe i być bezpieczne dla kobiet w ciąży. Kosmetyki najlepiej jest zacząć stosować na długo przed planowanym poczęciem dziecka. Wcieranie kremu można połączyć z masażem, który pobudza mikrokrążenie. Dzięki temu komórki skóry zostaną lepiej odżywione i dotlenione. Rozstępy można zlikwidować, gdy mają czerwoną barwę. Czerwony kolor oznacza, że rozstępy znajdują się jeszcze w fazie początkowej. Jednak jeżeli pojawią się już białe pręgi, zrezygnuj z masażu. Niewłaściwy masaż może zaognić problem.
W celu zapobiegania rozstępom należy zadbać o dietę przed ciążą i dietę w ciąży bogatą w cynk, który uczestniczy w syntezie kolagenu. Niedobory cynku wpływają też niekorzystnie na rozwój dziecka. Niedobór tego pierwiastka zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dzieci. Źródła cynku to mięso, podroby, żółty ser, kasza gryczana, pestki dyni, orzechy i groch.
W ciąży pojawiają się też rozstępy na piersiach. Przez czas karmienia piersią nie należy przeprowadzać kuracji likwidującej rozstępy. Lepiej jest poczekać do zakończenia okresu karmienia naturalnego. Wówczas można odwiedzić salon kosmetyczny. Dzięki profesjonalnym zabiegom, skóra odzyska jędrność, a rozstępy się zmniejszą. Zabiegi kosmetyczne na rozstępy polegają na oczyszczeniu skóry, a następnie na nałożeniu na nią kremu i przykryciu jej maską gipsową. Zabieg trwa około 40 minut. Pierwsze efekty widać po co najmniej trzech zabiegach.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze